Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Minister Kwieciński po nieformalnych rozmowach w KE

Autor:  PAP/JS  |  11-07-2019 20:53
Priorytety inwestycyjne określone przez Polskę w wielu miejscach pokrywają się z wizją Komisji Europejskiej - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, podsumowując zakończone nieformalne rozmowy z przedstawicielami KE.

  • Jerzy Kwieciński powiedział, że "w warunkach podstawowych zaproponowanych przez Komisję Europejską dla każdego celu polityki będzie mniej środków niż obecnie, co nie znaczy, że są łatwiejsze".
  • Zaznaczył, że Polska podejmuje intensywne działania, tak aby na początku 2021 roku wszystkie warunki podstawowe zostały spełnione.
  • Jak czytamy w komunikacie, w resorcie zostały powołane grupy robocze, których zadaniem jest między innymi określenie szczegółowego zakresu wsparcia w ramach poszczególnych celów polityki spójności.

"Po cyklu spotkań wiemy już, że priorytety inwestycyjne określone przez Polskę w wielu miejscach pokrywają się z wizją Komisji Europejskiej" - podkreślił cytowany w informacji minister Jerzy Kwieciński
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Jak wynika z informacji resortu, w ciągu ostatnich pięciu tygodni Kwieciński spotkał się m.in. z Christopherem Toddem (dyrektorem wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Joostem Kortem (dyrektorem generalnym ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego KE) oraz z Erichem Unterwurzacherem (dyrektorem Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej). Tematem spotkań była przyszła perspektywa unijnego budżetu na lata 2021-2027. W czwartek odbyło się podsumowanie nieformalnego dialogu z Komisją Europejską.

Z komunikatu MIiR wynika, że spotkania miały na celu wstępne uzgodnienie z Komisją Europejską zakresu wsparcia w ramach poszczególnych celów polityki spójności, a także przedyskutowanie warunków podstawowych, które Polska musi wypełnić w celu uruchomienia budżetu na nową perspektywę. Chodzi m.in. o zmiany legislacyjne niezbędne do uruchomienia środków.

"Po cyklu spotkań wiemy już, że priorytety inwestycyjne określone przez Polskę w wielu miejscach pokrywają się z wizją Komisji Europejskiej" - podkreślił cytowany w informacji minister Jerzy Kwieciński. Dodał, że "w warunkach podstawowych zaproponowanych przez Komisję Europejską dla każdego celu polityki będzie mniej środków niż obecnie, co nie znaczy, że są łatwiejsze". Zaznaczył, że Polska podejmuje intensywne działania, tak aby na początku 2021 roku wszystkie warunki podstawowe zostały spełnione.

Jak czytamy w komunikacie, w resorcie zostały powołane grupy robocze, których zadaniem jest między innymi określenie szczegółowego zakresu wsparcia w ramach poszczególnych celów polityki spójności.

"Intensywnie przygotowujemy się do nowej perspektywy. Przygotowaliśmy Założenia Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu zawierającego opis wybranych do realizacji celów oraz wstępny zarys obszarów wsparcia objętych współfinansowaniem funduszy unijnych w kolejnych latach. Dokument został skonsultowany wewnętrznie, wkrótce rozpoczniemy konsultacje zewnętrzne z ekspertami branżowymi oraz z innymi resortami i stroną samorządową" - zaznaczył Kwieciński.

"Do tej pory podpisaliśmy z beneficjentami ponad 50 tysięcy umów o dofinansowanie na kwotę niemal 410 miliardów złotych. Z Komisją Europejską rozliczyliśmy już ponad 100 miliardów złotych - podsumował.

Z kolei cytowany przez MIiR Joost Korte powiedział, że "Polska pozostanie największym beneficjentem (...); osiąga coraz lepsze wyniki gospodarcze, jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. Otaczająca nas rzeczywistość zmienia się, a my tworząc dokumenty programowe na przyszłą perspektywę, musimy wziąć to pod uwagę i dopasować się".

Z informacji MIiR wynika, że konferencję podsumowującą nieformalny dialog poprzedziło spotkanie ministra Kwiecińskiego z przedstawicielami Dyrekcji Generalnych do spraw Zatrudnienia oraz Rozwoju Regionalnego. Rozmawiano m.in. o możliwości finansowania z budżetu UE przedsięwzięć dotyczących rozwoju rynku pracy, dostosowania kompetencji pracowników do zachodzących na nim zmian, nowych potrzeb i wyzwań stojących przed gospodarką Unii Europejskiej i poszczególnych krajów członkowskich.

Jednym z tematów były też przyszłe zasady wsparcia programów i działań z zakresu ochrony środowiska, w tym dbałości o jakość powietrza. Obie strony wyraziły zadowolenie z dotychczasowej współpracy i osiągniętych postępów w rozmowach. Wspólnie ustalono, że dyskusje na temat programowania inwestycji, które będą współfinansowane funduszami polityki spójności w następnej perspektywie budżetowej, będą kontynuowane.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019