Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

#Azjatech: Nowe inwestycje w parku technologicznym Batamindo

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 12-07-2019 12:35 | Aktualizacja: 12-07-2019 12:37

Konflikt handlowy między USA a Chinami powoduje, że część firm próbuje dokonać relokacji produkcji do innych państw. Na rywalizacji najwięcej skorzystał Wietnam, jednak nasycenie tego rynku i spowodowany tym wzrost kosztów powoduje, że inwestorzy szukają alternatywnych lokacji. Jednym z dostępnych opcji jest Indonezja.

Na skutek wojny handlowej o przeniesieniu części zakładów zdecydowała dla przykładu Pegatron Corporation z Tajwanu, jeden z głównych dostawców Apple.

W ciągu kilku miesięcy w Indonezji powstanie warta 40 mln USD fabryka, zlokalizowana na Indonezyjskiej wyspie Batam w pobliżu Singapuru. Znajduje się tam park technologiczny Batamindo Industrial Park, założony w 1990 r. na mocy porozumienia pomiędzy Indonezją a Singapurem a obecnie obejmujący obszar 320 ha.

Korporacja deklaruje, że ChRL nadal pozostają głównym wytwórcą. Inwestycja wydaje się raczej zabezpieczeniem na wypadek nasilenia sporów na linii Waszyngton-Pekin. Ma być szansą dla parku na rozwinięcie produkcji zaawansowanej technologicznie, obecnie dominuje bowiem głównie przemysł wymagający prostych technologii i umiejętności. Ze względu na lokalizację w odległości 20 km od Singapuru, w przyszłości może powstać kolejny duet przypominający produkcyjny Shenzhen i finansowo-handlowy Hong Kong.

Czytaj także: Sprytny manewr Chińczyków. Przenoszą fabryki pod bezpieczną banderę

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021