Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

ZAK wprowadza nowe plastyfikatory

Autor: PAP/DC
Dodano: 13-07-2019 13:35

Zakłady chemiczne ZAK z Kędzierzyna-Koźla wprowadziły do swojej oferty kolejne plastyfikatory specjalistyczne wykorzystywane m.in. w produkcji folii spożywczych, kabli i branży kosmetycznej. To efekt dostosowania produkcji firmy do wymogów prawa w zakresie ekologii.


Wcześniej spółka opracowała i wdrożyła do produkcji pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy - Oxoviflex.

- Aby dostosować się do obecnych wymagań rynkowych i legislacyjnych, wzbogacamy portfolio produktowe o plastyfikatory nieftalanowe i specjalistyczne. W ostatnich miesiącach zwiększyliśmy również moce produkcyjne plastyfikatora Oxoviflex. Wprowadzanie oferty estrów specjalnych to kolejny, naturalny krok na ścieżce rozwoju Segmentu OXO- wyjaśnia Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK.

Adoflex, ze względu na bezpieczny profil toksykologiczny, rekomendowany jest do użytku podczas produkcji materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (w szczególności folii spożywczych z PCW), a także produkcji węży ogrodowych, kabli oraz tkanin powlekanych.

Może być również stosowany jako rozpuszczalnik w branży kosmetycznej oraz przy produkcji lakierów. Oxovilen może być wykorzystany m.in. w produkcji wykładzin z PCW, klejów i uszczelniaczy oraz tuszów i atramentów.

Nowe plastyfikatory wytwarzane są na nowej wielofunkcyjnej instalacji o wydajności 10 tys. t/rok. Na jej budowę kędzierzyńska spółka uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

Projekt jest realizowany pod nazwą: "Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego".

W ramach dalszej rozbudowy oferty Segmentu OXO, w przyszłości na nowej linii produkcyjnej wytwarzane będą kolejne plastyfikatory. Oficjalne otwarcie instalacji oraz podsumowanie projektu estrów specjalnych planowane jest w 2020 roku. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020