Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Mocarstwa zachodnie jednoczą siły ws. umowy nuklearnej z Iranem

Autor:  PAP/PSZ  |  15-07-2019 06:29
Francja, Wielka Brytania i Niemcy ostrzegły 14 lipca we wspólnym komunikacie, że rosnące napięcia w Zatoce Perskiej oraz w stosunkach między USA i Iranem mogą doprowadzić do złamania międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

"Ryzyko jest tak wysokie, że konieczne jest, aby wszystkie strony (...) rozważyły możliwe konsekwencje ich postępowania. (...) Uważamy, że nadszedł czas, by postępować w sposób odpowiedzialny i szukać sposobów deeskalacji napięć oraz ponownego podjęcia dialogu" - głosi wspólne oświadczenie, które opublikował Pałac Elizejski.

Władze w Teheranie już przekroczyły limity przewidziane w porozumieniu atomowym.
Fot. Kanisorn Printhongfoo / Shutterstock.com

Również 14 lipca prezydent Iranu Hasan Rowhani w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że jeżeli zniesione zostaną sankcje nałożone na Teheran przez USA, to jego kraj "gotów podjąć rozmowy z Ameryką dziś, teraz i gdziekolwiek".

Izba Reprezentantów USA przegłosowała 12 lipca ustawę, która ogranicza możliwość wypowiedzenia wojny Iranowi przez prezydenta bez zgody Kongresu. W czerwcu po zestrzeleniu amerykańskiego drona Donald Trump zarządził atak odwetowy na Iran i na 10 minut przed rozpoczęciem, odwołał go.

We wtorek 9 lipca Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym na 3,67 proc. oraz że zapasy nisko wzbogaconego uranu w tym kraju przekroczyły ustalony limit 202,8 kg. Tego samego dnia Niemcy, Francja, Wielka Brytania i UE zaapelowały o zorganizowanie nadzwyczajnego spotkania stron umowy nuklearnej z Iranem, by omówić kwestie przestrzegania jej uzgodnień przez Teheran.

Iran zagroził ponadto, że ze względu na odejście USA od porozumienia nuklearnego i wznowienie przez Waszyngton antyirańskich sankcji rozważa wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego.

W maju 2018 roku prezydent Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, czyli Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Chiny, chcą ją utrzymać w mocy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019