Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ursula von der Leyen: neutralność klimatyczna Unii do 2050 roku

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 16-07-2019 10:11

Chcę, aby Europa była neutralna klimatycznie do 2050 roku - zadeklarowała 16 lipca podczas debaty w europarlamencie w Strasburgu kandydatka na szefa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Zasadniczym wyzwaniem jest zadbanie, by nasza planeta była zdrowa. Życzę sobie, aby Europa stała się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku" - zaznaczyła Niemka.

Jak dodała, aby było to możliwe, Unia Europejska musi podejmować odważne kroki. "Ograniczyć emisje o 40 procent do 2030 roku to za mało. Musimy uczynić więcej, podjąć bardziej zdecydowana działania" - oświadczyła Ursula von der Leyen i podkreśliła, że niezbędne jest ograniczenie emisji nawet o 55 proc. Wskazała, że UE będzie prowadzić międzynarodowe negocjacje, by pogłębić ambicje klimatyczne.

Kandydatka na stanowisko szefa KE zapowiedziała, że przedstawi "zielony ład dla Europy" w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania, jak również propozycję unijnego prawa dotyczącego klimatu, która będzie zawierała cele klimatyczne na rok 2050.

"Środki publiczne nie wystarczą, zaproponuję plan zrównoważonego inwestowania. Obejmie to EBI" (Europejski Bank Inwestycyjny) - powiedziała von der Leyen. Podkreśliła też, że przedstawi system opodatkowania emisji CO2. Jednocześnie zapowiedziała, że ta transformacja musi być sprawiedliwa.

"Zaproponuję fundusz sprawiedliwej transformacji, aby pomóc tym, którzy tego potrzebują. Nikogo nie zostawimy samemu sobie. To jest podejście europejskie" - wskazała Niemka.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020