Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Carlos Ghosn pozywa Nissana i Mitsubishi za zwolnienie

Autor:  PAP/PSZ  |  18-07-2019 11:09
Były prezes Nissana i Mitsubishi Carlos Ghosn pozywa oba koncerny motoryzacyjne na 15 mln euro. Jego zdaniem holenderska spółka joint venture, założona przez obie firmy, bezprawnie rozwiązała jego kontrakt - donosi japońska agencja Kyodo.

Nissan-Mitsubishi B.V. (NMBV) powstało w 2017 roku w Holandii, aby zwiększyć synergię aliansu Renault, Nissana i Mitsubishi. O wygaszeniu kontraktu Carlosa Ghosna firma zdecydowała w marcu 2019 roku. Nissan zapowiedział wówczas, że zamierza rozwiązać spółkę.

Carlos Ghosn jeszcze rok temu stał na czele potężnego sojuszu motoryzacyjnego.
Fot. Shutterstock.com

W połowie stycznia Mitsubishi ujawniło wyniki wewnętrznego śledztwa, które wykazało, że Ghosn "nielegalnie" między kwietniem i listopadem 2018 roku otrzymał od zagranicznej spółki około 7,8 mln euro. Dodatkowo uznano, że zatrudnienie Ghosna w spółce odbyło się niezgodnie z zasadami, a on sam nie przeszedł oficjalnej procedury. Takie same nieprawidłowości dotyczyły jego wynagrodzenia.

Jednocześnie śledztwo wykazało, że były szef sojuszu Renault, Nissana i Mitsubishi wydał polecenie nieuprawnionej osobie do sporządzenia dla niego kontraktu.

Mimo tego jak podał dziennik "Le Figaro", prawnicy Ghosna podkreślają, że wygaszenie kontraktu "nie było wystarczająco uzasadnione".

Dyrektor generalny Nissana Hiroto Saikawa oraz prezes Mitsubishi Osamu Masuko pełnią funkcje dyrektorów NMBV.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019