Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

#Azjatech: Szanghaj: segreguj odpady lub płać

Autor:  Instytut Boyma  |  19-07-2019 09:30  |  aktualizacja: 19-07-2019 09:28
W ubiegłym tygodniu władze Szanghaju wprowadziły zapowiadany od dawna program segregowania śmieci. Nakłada on na mieszkańców miasta obowiązek wyrzucania odpadów do specjalnych pojemników przeznaczonych dla różnych kategorii śmieci: odpadów organicznych, suchych, nadających się do recyklingu oraz niebezpiecznych.


Pojemniki umieszczono na każdym z ponad 4200 przystanków na terenie Szanghaju. Niezastosowanie się do nowego prawa może skutkować mandatem w wysokości do 200 juanów (ok. 110 zł), który wystawia 3600 pracowników powołanych przez miasto do monitorowania nowych rozwiązań.

Szanghaj.
Fot. Fotolia

Szanghaj jest pierwszym w Chinach miastem, które wprowadziło kompleksowy system sortowania śmieci, nakładając obowiązek recyklingu na swoich mieszkańców. W marcu 2017 chiński rząd ogłosił ambitny plan wprowadzenia w 46 wybranych miastach kraju recyklingu 35 proc. odpadów do 2020. 

Działania proekologiczne rządu wynikają nie tylko z chęci poprawienia wizerunku Chin, czy przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu środowiska naturalnego, z którym boryka się wiele obszarów kraju. Nacisk na odzyskiwanie surowców są efektem również kalkulacji ekonomicznej: przez lata Państwo Środka importowało śmieci z całego świata w celu jego ponownego użycia w przemyśle. W styczniu 2018 wprowadzono zakaz importu odpadów, powołując się na skażenie ekologiczne oraz fakt, że krajowa produkcja śmieci wzrosła w ostatnich latach kilkukrotnie, a wraz z nimi ilość surowców możliwych do odzysku. 

Czytaj także: Wzrost gospodarczy Chin jest najniższy od 27 lat

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019