Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Jest umowa na modernizację turbiny gazowej EC Gorzów Wlkp.

Autor: PAP/rs
Dodano: 19-07-2019 15:52

Spółka PGE Energia Ciepła i GE Power podpisały umowę na modernizację turbiny gazowej i generatora bloku gazowo-parowego elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim - podała w piątek PGE Energia Ciepła w komunikacie.


Dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego oznacza to poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła po konkurencyjnych cenach - podkreśliła PGE EC.

"PGE Energia Ciepła, jako lider rynku ciepła w Polsce, chce być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze. Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi. W naszych lokalizacjach w całej Polsce planowane jest zwiększanie potencjału ciepłowniczego poprzez budowę do 2030 roku 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych. Zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030 powinien przekroczyć 50 proc." - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.

Jak wskazał dyrektor oddziału PGE Energia Ciepła Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim Mirosław Rawa, od dwóch lat gorzowska elektrociepłownia dysponuje jednym z najnowocześniejszych w kraju bloków gazowo-parowych o mocy 140 MW, który wybudowany został nakładem 568 mln zł.

Umowa na modernizację opiewa na kwotę blisko 40 mln zł. Przed nami jeszcze kolejne inwestycje w ten blok, po zakończeniu których należąca do PGE Energia Ciepła Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim będzie jednym z najnowocześniejszych wytwórców ciepła i energii elektrycznej w Polsce - dodał Rawa. Planowany termin rozpoczęcia prac na terenie Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim to sierpień 2020 roku.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prezes GE Power w Polsce Sławomir Żygowski, na polskim rynku firma dostarcza technologie na potrzeby m.in projektów węglowych, gazowych, jak i OZE. "Wykorzystujemy nasze rozwiązania i know-how także do modernizacji działających już elektrowni, wydłużając ich zdolności produkcyjne, aby utrzymać istniejącą flotę przy optymalnej eksploatacji przez następne lata. Rozwój odnawialnych źródeł energii oznacza zwiększoną potrzebę inwestycji w elastyczne źródła mocy konwencjonalnej, która będzie wspierała niestabilne dostawy energii pochodzącej z OZE. Będąc równoległym dostawcą turbin wiatrowych, jesteśmy aktywnym uczestnikiem procesu zrównoważonej transformacji energetycznej naszego kraju" - powiedział Żygowski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020