Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W lipcu wskaźnik koniunktury w gospodarce zbliżony do czerwca

Autor:  PAP/KM  |  22-07-2019 11:16
W lipcu tego roku syntetyczny wskaźnik koniunktury w gospodarce (SI) jest na poziomie zbliżonym do czerwca, ale na niższym niż w lipcu rok temu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
W lipcu tego roku syntetyczny wskaźnik koniunktury w gospodarce (SI) jest na poziomie zbliżonym do czerwca
Fot. Fotolia
 • Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w lipcu 2019 r. kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu 2019 r., ale niższym niż w lipcu 2018 r.
 • Jak podał urząd statystyczny, w lipcu wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, podobnie jak przed miesiącem.
 • Na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w ostatnich dwóch miesiącach, kształtuje się w lipcu też wskaźnik ufności w budownictwie.

  "Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w lipcu 2019 r. kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu 2019 r., ale niższym niż w lipcu 2018 r. Wskaźnik ten od stycznia 2017 r. przyjmuje wartości powyżej średniej długookresowej" - czytamy w komunikacie GUS.  "Składowa dla przetwórstwa przemysłowego i budownictwa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu br., dotycząca handlu detalicznego i usług - na niższym poziomie. W stosunku do lipca 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale niższe niż przed rokiem" - dodano.

  Jak podał urząd statystyczny, w lipcu wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, podobnie jak przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień: krajowego i zagranicznego są zbliżone do sygnalizowanych w czerwcu. Prognozy produkcji są jednak bardziej niekorzystne niż w ubiegłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych, większy od notowanego w czerwcu.

  Na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w ostatnich dwóch miesiącach, kształtuje się w lipcu też wskaźnik ufności w budownictwie. Bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym oceniany jest mniej pozytywnie niż w czerwcu, natomiast prognozy zatrudnienia są optymistyczne, podobne do formułowanych przed miesiącem.

  Również wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć nieco niższym od sygnalizowanego przed miesiącem. "Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są mniej korzystne niż w czerwcu. Optymistyczne przewidywania dotyczące sprzedaży są nieznacznie ostrożniejsze od formułowanych miesiąc wcześniej. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania" - wyjaśnia GUS.

  Na ujemnym poziomie kształtuje się natomiast w lipcu 2019 roku wskaźnik ufności w usługach - jest niższy od poziomu notowanego w czerwcu. Urząd poinformował, że oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i zbliżone do przewidywań z czerwca.

  "W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 86,8 proc. (podobnie jak przed rokiem). Wykorzystanie mocy produkcyjnych w sekcji przetwórstwo przemysłowe wynosi 81,8 proc. (w lipcu ub.r. 83,5 proc.)" - informuje GUS.

  Zgodnie z komunikatem, najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują przedsiębiorcy zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń oraz producenci odzieży i mebli. Najniższe wykorzystanie mocy sygnalizują producenci podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych, zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji, a także producenci metali.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019