Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Roboty Toyoty pozwolą poczuć się jak gość olimpiady w Tokio

Autor:  PAP/KM  |  22-07-2019 11:43
Toyota na potrzeby przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio zaprojektowała roboty umożliwiające "uczestnictwo wirtualne". Użytkownik będzie mógł się poczuć, jakby był na trybunach czy przybić piątkę ze sportowcem - poinformowała agencja Kyodo.
Toyota na potrzeby przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio zaprojektowała roboty umożliwiające "uczestnictwo wirtualne"
Fot. Toyota/Twitter
Toyota przygotowała na wydarzenie roboty spełniające różne funkcje. Wśród nich znajdują się m.in. jednostki wyglądające jak maskotki wydarzenia, Miraitowa i Someity, robot humanoidalny T-HR3 i urządzenie do wizualnej komunikacji zdalnej T-TR1.Japońska firma wskazała, że osoba która nie może fizycznie znaleźć się na trybunach będzie mogła uczestniczyć w oglądaniu igrzysk tak jak goście z biletami. Robotyczne maskotki potrafią rozpoznać, gdy sportowiec lub inny gość znajdzie się w polu widzenia i same zareagują różnymi ruchami rąk czy innymi gestami. Jednym z ich zadań ma być witanie ważnych gości, ale umożliwią też zdalne uczestnictwo fanom.T-TR1 jest zaś mobilną platformą wyposażoną w ekran wielkości człowieka, kamerę z zakresem 360 st. i narzędzia dwustronnej komunikacji. Jednostka wyświetla obraz wirtualnego gościa bliski skali 1:1 i umożliwia rozmowę oraz oglądanie zawodów np. osobom z ograniczoną mobilnością. 

Innym zaprezentowanym przez Toyotę robotem jest mała jednostka autonomiczna FSR (ang. Field Support Robot). Podążając za pracownikiem obsługi będzie pomagał kadrze przy dyscyplinach polegających na rzutach, takich jak pchnięcie kulą, rzut oszczepem lub dyskiem. FSR ma skrócić czas potrzebny na zabranie przedmiotów z pola, a także sam przekaże je zawodnikom. Ma to przyśpieszyć przeprowadzanie zawodów i odciążyć pracowników.

W zeszłym tygodniu japońska firma poinformowała, że dostarczy ok. 200 elektrycznych pojazdów do obsługi olimpiady, które będą wozić uczestników, gości i obsługę wydarzenia. Accessible People Mover może zabrać na pokład sześć osób i jest przystosowany dla osób na wózkach inwalidzkich, kobiet w ciąży czy małych dzieci. Rozwija maksymalną prędkość 19 km/h.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019