Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Czeka nas duży i kosztowny problem z "elektrykami"

Autor: Piotr Myszor
Dodano: 22-07-2019 16:18

Patrząc z pozycji operatora systemu elektroenergetycznego, elektromobilność bardzo skomplikuje zarządzanie sieciami średniego i niskiego napięcia, bo to tam działają prosumenci i samochody elektryczne. O ile w miarę dobrze monitorujemy sieci wysokiego napięcia, a na poziomie średniego napięcia jest jeszcze jako tako, to niskiego napięcia praktycznie wcale nie monitorujemy - mówi Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki Schneider Electric Polska.


Jakie są pana zdaniem główne wyzwania, z jakimi będzie sobie musiała poradzić energetyka w obliczu rozwoju elektromobilności?

- Dziś często mówi się o brakach mocy, ale nawet przy jej wystarczającej ilości problemem pozostaje możliwość doprowadzenia jej do określonych punktów, zwłaszcza jeżeli mówimy o centrach miast, w których liczba miejsc, gdzie można postawić ładowarki, jest ograniczona.
Żeby można było instalować ładowarki samochodowe, zwłaszcza szybkie i w większej liczbie, przede wszystkim trzeba zacząć od wzmocnienia sieci. Mieliśmy brać udział w kilku projektach związanych z budową infrastruktury do ładowania, ale padały one, bo sieć energetyczna nie była na to gotowa.

Wzmocnienie sieci to wymiana transformatorów, położenie nowych kabli energetycznych. Prace te wiążą się z pracami budowlanymi, pozwoleniami na budowę, a w przypadku miast często także z pozwoleniami konserwatora zabytków, a to trwa.

Czytaj także: Świat potrzebuje coraz więcej energii elektrycznej, a więc i nowych technologii w energetyce

Podobne, a może jeszcze większe problemy widzę w budowaniu stanowisk ładowania samochodów poza miastami. Tutaj kierowcy chcą być obsłużeni w bardzo krótkim czasie, są w podróży i nie chcą długo czekać, a więc powstaje problem bardzo szybkiego ładowania i związanej z tym dużej mocy transformatorów. Dzisiejsze stacje paliwowe - bo tam głównie powstają punkty ładowania - nie są przystosowane do zapewnienia odpowiedniej mocy. Jest to duży i niestety kosztowny problem, który już kilkukrotnie przyczynił się do zaniechania lub odłożenia podobnych inwestycji.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019