Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Najwięksi podatnicy oddają budżetowi znacznie więcej pieniędzy niż wcześniej

Autor:  PAP/PSZ  |  24-07-2019 06:52
W rozliczeniu za 2018 rok najwięksi podatnicy wpłacili o jedną czwartą CIT więcej niż rok wcześniej, podczas gdy liczba takich podmiotów wzrosła zaledwie o 7 proc.

Jak napisał "Dziennik Gazeta Prawna", wynika to z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów indywidualnych danych podatników CIT, u których przychody przekroczyły równowartość 50 mln euro. Podatek należny od takich podmiotów w rozliczeniu za 2018 r. wyniósł ponad 26 mld zł, natomiast za 2017 r. było to 21,1 mld zł - podaje "DGP".

Największe firmy odprowadzają coraz więcej podatku CIT.
Fot. Shutterstock, Inc.

Jak zauważa gazeta, różnica może wynikać między innymi z tego, że po raz pierwszy w informacji uwzględniono podatek minimalny (czyli daninę od przychodów z budynków). Przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. (od 2019 r. funkcjonują już jednak w zmienionym kształcie).

Na znaczny wzrost kwoty podatku wpływ miały też zmiany uszczelniające. Chodzi m.in. o wprowadzony do ustawy o CIT z początkiem ubiegłego roku zakaz łącznego rozliczania przychodów z zysków kapitałowych z tymi z działalności gospodarczej - wskazuje "DGP".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019