Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Budownictwo w Polsce: Już zielono, ale jeszcze zbyt wolno

Autor: Tomasz Elżbieciak / NOWY PRZEMYSŁ
Dodano: 31-07-2019 13:50 | Aktualizacja: 31-07-2019 13:54

Klamka zapadła. Od budownictwa energooszczędnego nie ma już odwrotu, bo wymagają od nas tego unijne przepisy. Brak tej wiedzy lub jej lekceważenie może nam tylko zaszkodzić.

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie będą wymuszać nie tylko globalne trendy. Przede wszystkim jesteśmy do tego zobowiązani unijnymi dyrektywami. Na dostosowanie się do przepisów będziemy mieć coraz mniej czasu, bo zegar tyka nieubłaganie.

Unia Europejska postawiła sobie bardzo ambitne cele dotyczące zużycia energii w budynkach. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii zewnętrznej. Natomiast od początku 2019 r. te przepisy obowiązują już dla budynków publicznych.

Jacek Siwiński, prezes produkującej okna firmy Velux Polska, stwierdza, że rygorystyczne podejście UE do efektywności energetycznej to pozytywne działanie, gdyż bez niego trudno będzie osiągnąć cele związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię, a także obniżaniem emisji CO2. Budynki odpowiadają za ok. 40 proc. emitowanego CO2, a także ok. 40 proc. zużywanej energii.

Siwiński zwraca uwagę, że jeśli unijne przepisy mają zostać skutecznie implementowane, to konieczne jest dokładne kontrolowanie jakości materiałów i urządzeń, które stosuje się w budownictwie. Zdaniem prezesa Velux Polska, poziom świadomości rośnie, ale wciąż potrzebne jest edukowanie inwestorów i wykonawców. Poznanie i opanowanie dobrych praktyk to proces rozłożony w czasie, ale już przynoszący wymierne efekty.

"Unijnego przymusu", aby inwestować w efektywność, nie potrzebował katowicki GPP Business Park. Spółka, na której czele stoi Mirosław Czarnik, od 2012 r. oddała do użytku trzy energooszczędne biurowce, które noszą nazwy Goeppert-Mayer, Stern i Alder - od nazwisk noblistów wywodzących się ze Śląska. Budowa czwartego - plusenergetycznego - zakończyła się na początku tego roku.

Czarnik podkreśla, że do wyznaczanych norm UE należy się dostosowywać najszybciej, jak to możliwe. Prezes obawia się, że Polska z powodu dotychczasowych zaniedbań będzie musiała występować do Komisji Europejskiej o przesunięcie terminów osiągania poziomów efektywności budynków.

W przypadku budynków publicznych maksymalne dopuszczalne zapotrzebowanie na energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi od tego roku 45 kWh na m kw. rocznie.

Czarnik zastrzega, że nie jest to możliwe bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii, których rozwój w Polsce wciąż mocno kuleje. Dlatego też najpewniej nie wypełnimy jako kraj unijnego celu, wynoszącego 15 proc. OZE w końcowym zużyciu energii w 2020 r.

Budynki wchodzące w skład GPP spełniają z dużą nawiązką wszelkie wymagane normy. Wśród technologii wykorzystanych w kompleksie znalazł się m.in. system trigeneracji, który zasilany gazem ziemnym pozwala na jednoczesną produkcję energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej.

Do tego dochodzą też m.in. fotowoltaika, pompy ciepła, windy odzyskujące energię, wykorzystanie wód opadowych, odpowiednie okna, żaluzje i oświetlenie.

Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań koszty eksploatacji są o 60 proc. niższe niż w standardowych obiektach. Roczny koszt ogrzewania wynosi 1,20 zł/m kw., a łącznie z klimatyzacją, wentylacją i mediami jest to 3,50 zł.

- To się opłaca. Byłoby dobrze, gdyby państwo wspierało promocją takie praktyki. My jesteśmy w stanie dzielić się naszymi doświadczeniami. Cztery biurowce już wybudowaliśmy, a cztery kolejne mamy w planie - mówi Czarnik.

W dalszej części artykułu o elektrowniach na dachach, cyfryzacji budynków, świadomości budowlańców i  opóźnieniu całego polskiego sektora przemysłowego w realizacji celów klimatycznych.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020