Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

#TydzieńwAzji: Rośnie przewidywana długość życia wśród japońskich kobiet i mężczyzn

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 06-08-2019 12:58

Japończycy to jeden z narodów żyjących najdłużej - kobiety znajdują się w tym momencie na drugim miejscu po mieszkankach Hongkongu, mężczyźni natomiast na trzecim. Wyprzedzają ich jedynie Hongkończycy oraz Szwajcarzy. Średnia dla kobiet wynosi nieco ponad 87 lat, dla mężczyzn natomiast 81. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się zdrową dietę, większą przeciętną aktywność fizyczną oraz ogólny dostęp do opieki zdrowotne

W Japonii starzejące się społeczeństwo jest dużym problemem, jest to natomiast również czynnik wzmagający innowacje i rozwój - powstają bowiem kolejne urządzenia, aplikacje czy ułatwienia, które mają ułatwiać osobom starszym funkcjonowanie w społeczeństwie. Wśród takich innowacji można wyróżnić na przykład elektryczne wózki inwalidzkie, lustra łazienkowe wspomagające diagnostykę chorób czy chociażby małe chodzące roboty-asystentów, którym można zainstalować dodatkowe aplikacje i dzięki temu dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników.

W rankingach przewidywanej długości życia Japończycy plasowali się na pierwszym miejscu w latach 1985-2010. Wynik ten przerwało wystąpienie wielkiego tsunami w 2011 roku.

Czytaj także: W poszukiwaniu lepszej diagnostyki choroby Parkinsona. Ma wystarczyć badanie krwi

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021