Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dokąd zmierza Onico? Spółka na skraju upadłości wyprzedaje aktywa, prezes rezygnuje

Autor: Grzegorz Dyjak
Dodano: 08-08-2019 18:00

Onico, niezależny dostawca paliw i LPG, borykająca się z kłopotami finansowymi spółka na skraju upadłości, wyprzedaje aktywa, a jeszcze na przełomie roku zawarła szereg umów, m.in. na sprzedaż oleju napędowego do jednej z czołowych spółek paliwowych w kraju. Teraz Onico rozmawia z GECX Group, firmą z grupy największego na świecie banku islamskiego, której ma sprzedać biznes gazowy. Trudności firmy mogą sprzyjać wzrostowi grupy Unimot, niezależnego importera paliw ciekłych i gazowych. W środę 7 sierpnia Marek Marchliński złożył rezygnację z funkcji prezesa Onico. W czwartek 8 sierpnia, pierwszego dnia notowań w systemie kursów jednolitych, teoretyczny kurs Onico znalazł się 66 proc. poniżej środowego zamknięcia.


W czwartek (8 sierpnia) zarząd Onico poinformował, że dzień wcześniej, po godzinie 22:00, Marek Marchliński złożył rezygnację z funkcji prezesa tej spółki. „Pan Marek Marchliński podał, że przyczyną rezygnacji jest zerwanie rozmów z inwestorem branżowym, a także brak kontroli i wpływu na działalność operacyjną spółki” - poinformowała firma w krótkim komunikacie.

Marchliński stał na czele Onico zaledwie kilka dni. Rada nadzorcza powołała go na stanowisko prezesa 2 sierpnia. Jak informowano wówczas, Marchliński jest przedstawicielem inwestora branżowego, z którym spółka prowadzi rozmowy w zakresie „ustalenia warunków potencjalnej inwestycji kapitałowej w spółkę wraz z uruchomieniem finansowania obrotowego”. Onico nie podało szczegółów tego projektu.


Przypomnijmy, że na początku sierpnia zarząd Onico złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednak w związku z tym, że dwóch wierzycieli spółki złożyło wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego, zarząd wniósł o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu prawomocnego orzeczenia w sprawie ewentualnego otwarcia postępowania sanacyjnego.

Okolicznościami uzasadniającymi złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest niewypłacalność spółki, tj. utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Wniosek, którego inne szczegóły nie są znane, został złożony do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020