Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Droga krajowa nr 72 będzie bezpieczniejsza

Autor:  PAP/JS  |  12-08-2019 18:25
Droga krajowa nr 72 ma być bezpieczniejsza. W poniedziałek (12 sierpnia) podpisano umowę na rozbudowę dwóch skrzyżowań: w Balinie i Poddębicach, gdzie łącznie powstaną trzy ronda - poinformował Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Jak zaznaczył, w przypadku Balina przebudowane zostanie skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 473.

Inwestycje zrealizowane zostaną w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych
(fot. pixabay.com)

"Obecnie łączy się ona z drogą krajową nr 72 pod ostrym kątem. Powoduje to liczne niebezpieczne sytuacje i problemy z włączeniem się do ruchu - ograniczona widoczność i znaczna prędkość jadących drogą krajową. Po rozbudowie pojawi się tam rondo, co spowoduje uspokojenie ruchu i pozwoli bezpiecznie i komfortowo włączać się do ruchu z podporządkowanej drogi wojewódzkiej" - wyjaśnił.

Z kolei w Poddębicach rozbudowane zostanie skrzyżowanie z drogą powiatową Borysew-Wartkowice. W tym przypadku - jak mówi - w miejsce tradycyjnego skrzyżowania zostaną wybudowane dwa ronda, tzw. zespolone.

Zalewski tłumaczy, że rozwiązanie takie wymuszone zostało dotychczasowym kształtem skrzyżowania, gdzie wloty drogi powiatowej były przesunięte względem siebie o blisko 80 metrów. Według niego po przebudowie poprawi się nie tylko bezpieczeństwo i wygoda kierowców, ale także niezmotoryzowanych. W obrębie rozbudowanego skrzyżowania zbudowane zostaną chodniki, zatoczki autobusowe i perony dla podróżnych.

Jak informuje, inwestycje zrealizowane zostaną w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. W obu przypadkach wykonawcą jest firma Strabag. Rozbudowa ronda w Balinie będzie kosztowała nieco ponad 4,2 mln złotych. Prace mają potrwać do końca lipca przyszłego roku. Inwestycja w Poddębicach ma kosztować blisko 5,8 mln złotych. Termin jej zakończenia zaplanowano na koniec września 2020 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019