Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Dwa rosyjskie bombowce odbyły lot nad Morze Północne

Autor:  PAP/rs  |  13-08-2019 06:13
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły trwający ponad 9 godzin planowy lot nad morzami Barentsa, Norweskim i Północnym - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji.

Według niego, na poszczególnych etapach lotu bombowcom towarzyszyły norweskie myśliwce F-16.

Tu-95MS to czterosilnikowy turbośmigłowy ciężki bombowiec z uzbrojeniem ofensywnym w postaci pocisków manewrujących.
Fot. Shutterstock.com

Jak zaznaczył resort obrony, załogi lotnictwa strategicznego regularnie realizują loty nad międzynarodowymi wodami Arktyki, Bałtyku, Morza Czarnego i Oceanu Spokojnego, ściśle przestrzegając przy tym międzynarodowych przepisów o żegludze powietrznej i nie naruszając granic innych państw.

Tu-95MS (oznaczenie zachodnie Bear-H) to czterosilnikowy turbośmigłowy ciężki bombowiec z uzbrojeniem ofensywnym w postaci pocisków manewrujących.

W ubiegłym tygodniu Rosja poinformowała Norwegię, że zamierza w dniach od 14 do 17 sierpnia przeprowadzić ćwiczenia swych sił morskich i lotniczych w pobliżu północnej części norweskiego wybrzeża, z czym łączyć się będzie zamknięcie czterech akwenów.

Według norweskiego ministerstwa obrony, wpisuje się to w obecną tendencję zwiększania przez Rosję częstotliwości tego rodzaju przedsięwzięć wojskowych i przemieszczania ich coraz bardziej na zachód.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019