Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

I. Merchel: do końca 2020 r. 90-cio procentowe zaawansowania KPK

Autor: PAP/PS
Dodano: 18-08-2019 09:00

Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe ocenia, że pod względem wartości do końca 2020 roku ponad 90 proc. projektów Krajowego programu kolejowego będzie zrealizowanych lub w trakcie realizacji - powiedział prezes spółki Ireneusz Merchel.

Obecnie ten zarządca infrastruktury kolejowej zakończył i rozliczył inwestycje o wartości około 10 mld zł. Na placu budowy, czyli w toku realizacji, jest projektów inwestycyjnych o wartości około 40 mld zł.

- To oznacza, że blisko 80 proc. inwestycji albo zakończyliśmy, albo znajduje się na etapie zaawansowanych prac wykonawczych – dodał Merchel.

Przypomniał on, że w tym roku PKP PLK już podpisały umowy inwestycyjne wartości około 10 mld zł, a do końca roku podpiszą dalsze, na kwotę „kilku miliardów złotych”.

- Warto też wspomnieć, że w procedurach przetargowych mamy w tej chwili projekty o wartości około 8 mld zł, a na końcowym etapie projektowania znajdują się projekty, których wartość szacujemy na kolejne 8 mld zł – powiedział prezes Merchel.

W lutym tego roku rząd zdecydował o zwiększeniu wartości Krajowego programu kolejowego (KPK) o 3,2 mld zł - do niemal 70 mld zł.

 Patrz też: Rząd zatwierdził zwiększenie wydatków na program kolejowy o 3,2 mld zł

Według informacji Ministerstwa Infrastruktury, prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy rząd zatwierdzi kolejne dofinansowanie KPK.

Te dodatkowe środki budżetowe są potrzebne, bowiem w ciągu dwu lat istotnie wzrosły kosztorysu inwestycji. Dotacje budżetowe mają uzupełnić różnice pomiędzy cenami oferowanymi przez wykonawców a kosztorysami inwestora. Brak możliwości korekty kosztorysu przez PLK z powodów finansowych był m.in. powodem braku rozstrzygnięć kilkunastu przetargów.

Przypomnijmy, że dodatkowe 3,2 mld zostały przeznaczone na współfinansowanie projektów poprawy dojazdu pociągów do portów morskich oraz na inwestycje na linii kolejowej E59 między Poznaniem a Szczecinem.
 
Patrz też: Właśnie znika poważna przeszkoda w rozwoju polskich portów

Krajowy program kolejowy składa się z ponad 220 projektów, zakładających modernizację 9 tys. km torów. Środki finansowe, pochodzące głównie z UE, mają zostać wykorzystane do 2023 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019