Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Unimot wchodzi w biznes produktów asfaltowych

Autor: Ireneusz Chojnacki
Dodano: 19-08-2019 12:39

Do Unimotu przychodzi zespół specjalistów zajmujący się importem i dystrybucją produktów asfaltowych. To nowy segment rynku dla Unimotu, który uzupełni ofertę grupy w obszarze produktów ropopochodnych. Produkty asfaltowe będą na polskim rynku oferowane pod marką Avia Bitumen - poinformował Unimot.

- Krajowa produkcja asfaltów zapewnia około 80 proc. zapotrzebowania rynkowego, dlatego - podobnie jak w przypadku oleju napędowego - potrzebny jest import, który wynosi około 200 tys. ton rocznie – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

Czytaj także: Unimot sprzedał Gaspolowi biznes butli LPG

- Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się temu rynkowi, w zeszłym roku dokonywaliśmy nawet próbnych transakcji. Obecnie, gdy nadarzyła się możliwość przejęcia doświadczonego zespołu, postanowiliśmy ją wykorzystać – dodaje Adam Sikorski.

Zobacz również: Lotos Asfalt ma 15 lat i 11 mln ton produkcji na koncie

Firma podała, że zespół, który przejdzie do Unimotu, liczy 11 specjalistów, a jego szefem jest Tomasz Borodziej, który posiada 20-letnie doświadczenie w szeroko pojętej branży produktów ropopochodnych na polskim i środkowoeuropejskim rynku, wcześniej pracując m.in. dla Totala, BP i ostatnio dla Onico.

- W latach 2015-2019 zespół, którym kieruję, wypracował istotną pozycję na polskim rynku asfaltów. Jestem przekonany, że nasza wiedza i doświadczenie oraz dynamicznie zmieniające się otoczenie w związku z nowymi regulacjami IMO2020 pozwolą grupie Unimot skutecznie wejść w nowy segment rynkowy, a wkrótce zająć na nim licząca się pozycję – mówi Tomasz Borodziej, nowy szef segmentu asfaltów w Unimot.

Według wstępnych danych grupa Unimot w II kwartale 2019 osiągnęła 1 009,1 mln zł skonsolidowanych przychodów, skonsolidowana EBITDA wyniosła 15,1 mln zł, a skonsolidowana EBITDA skorygowana 16,6 mln zł.

- Cieszy mnie fakt, że tak doświadczeni specjaliści dołączyli do naszych szeregów i będą budować nowe kompetencje w tym bardzo perspektywicznym obszarze rynku. Liczymy, że biznes asfaltów stopniowo będzie wsparciem dla naszych wyników finansowych – dodaje Adam Sikorski.

W minionym roku grupa Unimot osiągnęła 3 371 mln zł przychodów ogółem (3 009,2 mln zł w 2017 roku), skonsolidowany zysk EBITDA w wysokości 13,5 mln zł (34,8 mln zł w 2017 roku) przy stracie netto na poziomie 3,1 mln zł wobec 19,5 mln zł zysku netto w 2017 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021