Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Pierwsze półrocze 2019 r. udane dla Unimot

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 22-08-2019 09:49

Unimot opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 r. W tym okresie grupa wypracowała 1,87 mld zł przychodów skonsolidowanych oraz 27,8 mln zł skorygowanego zysku EBITDA, a skonsolidowany zysk netto wyniósł 24,3 mln zł.


W samym drugim kwartale przychody wyniosły nieco ponad 1 mld zł, EBITDA 14,9 mln zł, a EBITDA skorygowana 16,7 mln zł.

- Początek tego roku był dla nas niezwykle korzystny – zarówno pod kątem rynkowym, jak i typowo operacyjnym. Osiągnięte w pierwszym półroczu wyniki były wyraźnie wyższe od naszych wewnętrznych założeń i zapewniły realizację naszej bazowej prognozy na ten rok w ponad 80 proc. W związku z tym zdecydowaliśmy się podnieść jej poziom – mówi Adam Sikorski, prezes Unimot.

Obecnie grupa oczekuje w 2019 r. wykonania skonsolidowanej EBITDA skorygowanej na poziomie 46,2 mln zł.

Lepsze wyniki finansowe grupy spowodowane były głównie efektywnym wykorzystaniem sprzyjającego otoczenia zewnętrznego w biznesie oleju napędowego, wygranym przetargom w biopaliwach, wyższym wolumenom i marżom w biznesie LPG, dobrym wynikiem w obrocie hurtowym energii elektrycznej w spółce Tradea oraz niższymi kosztami operacyjnym w efekcie przeprowadzonego programu optymalizacyjnego.

Okres pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. obfitował także w istotne wydarzenia biznesowe dla grupy Unimot. W czerwcu Unimot objął 20 proc. udziałów w spółce Green Electricity, operatorze platformy blinkee.city, która w Polsce i Europie oferuje usługi wynajmu elektrycznych skuterów i hulajnóg.

W tym samym miesiącu zakończył się także proces sprzedaży biznesu butli gazu LPG do spółki Gaspol wynikający z założenia dotyczącego koncentracji jedynie na najwyżej marżowych biznesach w grupie.

Dodatkowo, w pierwszym półroczu 2019 r. grupa uruchomiła operacyjną działalność w spółce Unimot Asia LLC z siedzibą w Szanghaju, wprowadzając do obrotu na rynek chiński oleje i smary pod marką Avia.

Z kolei na Ukrainie uruchomione zostały pierwsze stacje w sieci Avia – obecnie są cztery.

- W kolejnych miesiącach 2019 r. będziemy pracować nad dalszym efektywnym wykorzystaniem sprzyjającego otoczenia zewnętrznego, w tym silnego popytu oraz satysfakcjonujących poziomów premii lądowej oleju napędowego. Spodziewamy się także pozytywnych efektów wygranych w ostatnim czasie przetargów na biopaliwa. Ważną aktywnością będzie także finalizacja procesu optymalizacji aktywów gazu ziemnego, czyli zakończenie procesu częściowej dezinwestycji, oraz wejście na rynek asfaltów dzięki zespołowi specjalistów, który właśnie do nas dołączył – zapowiada Adam Sikorski.

Unimot jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, specjalizującą się w obrocie olejem napędowym (ON), biopaliwami (BIO), gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym oraz energią elektryczną.

Firma tworzy także na zasadach franczyzy sieć stacji paliw pod marką Avia i zaopatruje w paliwa płynne i gazowe takie sektory jak transport, logistyka, usługi, rolnictwo i przemysł.

Czytaj także: Unimot wchodzi w biznes produktów asfaltowych

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021