Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

"Budżet bez deficytu to zamiar, któremu powinniśmy kibicować wszyscy"

Autor: GP
Dodano: 27-08-2019 11:45 | Aktualizacja: 27-08-2019 12:02

Budżet na 2020 r. bez deficytu byłby znaczącym krokiem do uzdrowienia polskiej gospodarki - uważają Pracodawcy RP. Komentują tym samym informację o możliwym braku deficytu, którą przekazano 26 sierpnia.

Budżet Rzeczpospolitej, który przygotowany jest na 2020 r., ma być zrównoważony. Oznacza to, że suma przychodów do kasy kraju i suma wydatków z niej płynących mają być praktycznie równe. Nie było w ciągu ostatnich 30 lat takiej sytuacji w Polsce.

26 sierpnia skomentowali to Pracodawcy RP.

- Budżet bez deficytu to zamiar, któremu powinniśmy kibicować wszyscy, bez względu na poglądy polityczne, bo to jest dobre dla polskiej gospodarki - mówił Leszek Juchniewicz, główny ekonomista organizacji.

W jego opinii polskie państwo jest już i tak wystarczająco zadłużone. Czas odwrócić tę tendencję i skończyć z rokrocznym generowaniem nowych zobowiązań. - Wierzę, że budżet bez deficytu będzie priorytetem w polityce finansowej w przyszłym roku i nie okaże się przedwyborczą, pustą deklaracją - zaznacza.

Dla wielu ekonomistów likwidacja dziury budżetowej dałaby także narzędzie do walki z pogorszeniem koniunktury gospodarczej na świecie i w rezultacie w Polsce. W przypadku zrealizowania najgorszych scenariuszy dotyczących spowolnienia, rząd będzie mógł wrócić do zadłużenia, aby ratować PKB. Byłoby to zadłużanie na mniejszą skalę, bo inny byłby punkt wyjścia kasy kraju. - Zadłużać się, mając zerowy deficyt to sytuacja komfortowa w porównaniu do takiej, w której dług już jest spory - wyjaśnia Juchniewicz.

Pracodawcy RP popierają pomysł budżetu bez dziury budżetowej. Deklarują przy tym gotowość do współpracy w jego realizacji w ramach prac Rady Dialogu Społecznego oraz spotkań bezpośrednich.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021