Bloki energetyczne w Polsce. Zobacz, co wybudowaliśmy, budujemy i planujemy
Dokładnie za miesiąc mija termin, w którym ma zostać oddany do użytku drugi z nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Będzie to oznaczało zakończenie największej inwestycji przemysłowej po zmianie ustrojowej w Polsce. To także dobra okazja, aby dokonać przeglądu najważniejszych przedsięwzięć w trwającym od blisko dekady programie odbudowy mocy w polskiej energetyce. Zarówno tych ukończonych, wciąż realizowanych oraz planowanych, jak i tych, które ostatecznie odłożono na półkę.

- Ostatnia dekada to jak na razie ukończone nowe bloki energetyczne m.in. w Kozienicach, Włocławku, Płocku, Gorzowie Wielkopolskim, Zabrzu, Jastrzębiu-Zdroju i Kędzierzynie-Koźlu.
- Wkrótce powinna do nich dołączyć rozbudowa Elektrowni Opole, a następnie nowe jednostki w Jaworznie, Stalowej Woli, Turowie czy Żeraniu. Rozpoczęły się prace w Ostrołęce, podpisano kontrakt w Radlinie, a wkrótce ma to nastąpić w Puławach.
- Kolejne mogą być przedsięwzięcia w Dolnej Odrze, Grudziądzu czy Oświęcimiu, a także kilku innych miastach. Natomiast projekty takie jak m.in. elektrownie Północ czy Czeczott spaliły na panewce.
Elektrownia Kozienice
Należący do Enei nowy blok o mocy 1075 MW Kozienicach został oficjalnie oddany do eksploatacji 19 grudnia 2017 r. Siłownia opalana węglem kamiennym jest jedną z największych tego typu jednostek na świecie.Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się