Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Toyota rusza z produkcją nowego silnika w Polsce

Autor: PAP/TE
Dodano: 03-09-2019 12:50 | Aktualizacja: 03-09-2019 13:55

Zakłady Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczynają we wtorek produkcje 2-litrowych silników benzynowych zaprojektowanych w ramach platformy TNGA. Jednostka będzie montowana w hybrydowych Corollach Hatchback i TS Kombi, a także w konwencjonalnej wersji RAV4. Razem z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w Toyota Motor Manufacturing Poland wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych.


Uroczyste uruchomienie produkcji odbyło się z udziałem władz centralnych i prezesa Toyota Motor Europe Johana van Zyla. Do uczestników wydarzenia zwrócił się też ze specjalnym listem premier Mateusz Morawiecki.

"Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do pełnej elektromobilności, który już teraz pomaga miastom redukować szkodliwe emisje i stanowi jedno z narzędzi do walki ze smogiem. Ta inwestycja to znakomity impuls rozwojowy, dzięki któremu najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku wzmacniać będą polski i europejski rynek motoryzacyjny" - podkreślił szef rządu.

Jak podkreśla producent, nowy 2-litorwy silnik spalinowy może współpracować z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych.

Toyota zwraca uwagę, że wtorkowe rozpoczęcie produkcji napędowej jednostki benzynowej jest drugim z czterech zapowiedzianych w Polsce projektów związanych z hybrydową technologią firmy. W 2018 roku w Wałbrzychu uruchomiono produkcję elektrycznych przekładni hybrydowych.

Natomiast w kwietniu 2020 roku w Jelczu-Laskowicach ruszy produkcja mniejszej wersji silnika TNGA o pojemności 1,5 l, a rok później w fabryce w Wałbrzychu współpracującej z nim elektrycznej przekładni hybrydowej.

"W ten sposób polskie zakłady Toyoty będą tworzyć jeden hybrydowy zespół napędowy. W związku z produkcją nowych silników zakład w Jelczu-Laskowicach prowadzi działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo 200 pracowników, którzy dołączą do 450 nowych osób przyjętych do pracy w minionych miesiącach" - podała Toyota w komunikacie.

W ramach inwestycji wynoszącej łącznie 770 milionów złotych dla obu silników TNGA powstały całkowicie nowe linie produkcyjne. 

Jak podkreśla japoński koncern, zapotrzebowanie na niskoemisyjną technologię Toyoty na Starym Kontynencie rośnie bardzo szybko. Obecnie już co drugi samochód Toyoty w Europie (52 proc.) i co trzeci w Polsce (35 proc.) sprzedawany jest w wersji hybrydowej. W ślad za tym zlokalizowane w Polsce projekty rozwijają się bardzo szybko i w krótkim okresie uruchamiana jest druga i trzecia zmiana produkcyjna.  

- Przechodzimy obecnie okres dynamicznej transformacji i rozwoju związanego ze zmianą profilu produkcji – odchodzimy od napędów konwencjonalnych na rzecz niskoemisyjnych napędów hybrydowych, w tym produkcji silników elektrycznych do samochodów Toyoty, montowanych i sprzedawanych w Europie. W ten sposób nasza fabryka staje się europejskim centrum niskoemisyjnej technologii hybrydowej, zwiększając systematycznie swój udział w elektromobilnym przemyśle motoryzacyjnym – podsumował Eiji Takeichi, prezes TMMP.

Razem z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland zlokalizowanych w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019