Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Słowacki łącznik wyzwaniem dla Budimeksu

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 04-09-2019 06:01 | Aktualizacja: 04-09-2019 07:19

Budowa połączeń gazowych z sąsiadami to jeden z kluczowych elementów dywersyfikowania przez Polskę kierunków dostaw błękitnego paliwa. Jeden z takich projektów pozwoli też największej polskiej grupie budowlanej zróżnicować portfel zamówień.


Mowa o gazociągu z podkarpackiej Strachociny do granicy ze Słowacją, który ma być gotowy na początku 2022 r. Jego wykonawcą zostało w lipcu 2019 r. konsorcjum Budimeksu i zależnej od niego firmy Mostostal Kraków.

Wartość kontraktu opiewa na ponad 641 mln zł brutto. Znacznie więcej niż początkowo zakładał zamawiający, czyli Operator Gazociągów Systemowych Gaz-System, który budżet przedsięwzięcia oszacował na przeszło 461 mln zł brutto. Jedyny konkurent grupy Budimex, spółka IDS-Bud, wyceniła swoje usługi aż na 1,06 mld zł brutto.

Bez gazu ze Wschodu

Nim jednak wyjaśnimy, jakie będzie to polsko-słowackie połączenie gazowe, zacznijmy od przedstawienia inwestora. Kontrolowany przez państwo Gaz-System jest dla polskiej gospodarki spółką strategiczną. Zarządza najważniejszymi gazociągami. Jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która z kolei zarządza otwartym w 2015 r. terminalem w Świnoujściu - niezbędnym elementem koncepcji uniezależniania się od dostaw paliwa gazowego z Rosji.

W latach 2009-2015 Gaz-System zrealizował plan inwestycyjny dotyczący budowy ponad 1200 km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Natomiast w latach 2015-25 planowana jest budowa łącznie ponad 2000 km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Rozbudowa krajowej sieci, w tym ułożenie nowych gazociągów w ciągu korytarza gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, mają stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego. A nam, rozbudowany system gazociągów i interkonektorów, łącznie z Baltic Pipe - dwukierunkowym gazociągiem morskim łączącym Polskę i Danię, oraz rozbudowa terminalu w Świnoujściu, powinien zapewnić całkowite uniezależnienie od dostaw z Rosji.

Słowacki łącznik

I tu pojawia się jeden z ważnych elementów tej układanki, czyli właśnie gazociąg ze Strachociny do granicy polsko-słowackiej. Będzie miał długość około 59 km i średnicę 1000 mm.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019