Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Tauron upiekł dwie pieczenie przy jednym ogniu. Ale chciałby trzy

Autor: Rafał Kerger
Dodano: 10-09-2019 11:10 | Aktualizacja: 10-09-2019 20:50

Przejmując farmy wiatrowe Tauron upiekł dwie pieczenie przy jednym ogniu - po pierwsze będzie miał zyski z nowych OZE, po drugie zamknął 1/3 sporów dotyczących zielonych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł. Chciałby jednak upiec i trzecią - firma liczy, że dzięki "zazielenieniu" odzyska zaufanie inwestorów i poprawi wycenę. O wynikach, mocniejszym wejściu w OZE, sprzedaży kopalni Janina i budowie EC Stalowa Wola z Jarosławem Brodą, wiceprezesem Tauron Polska Energia rozmawia Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL.

Wasza wycena giełdowa jest bardzo niska. Czy w dłuższej perspektywie akcje Tauronu są dobrą inwestycją, dzięki OZE liczycie na odbicie?

- Kurs Tauronu jest niedowartościowany względem tego, czym jest spółka. Proszę popatrzeć na sam segment dystrybucji, którego wartość wynosi ponad 16 miliardów zł.

Jednak Tauron nie tylko ze względu na dystrybucję jest dobrą inwestycją.  Jesteśmy w Polsce liderem zmiany w energetyce, a ten kto zmieni się pierwszy, zajmie dobrą pozycję i przyniesie najlepszy zwrot inwestorom.

Transakcja na rynku OZE, którą właśnie zamknęliśmy; systematyczne efekty, jakie pokazujemy w innowacjach, dowodzą przyszłości firmy, która przyniesie - jestem pewny - satysfakcjonujące zwroty.

Dla mnie są trzy filary transformacji Tauronu. Pierwszy to szersze wejście w OZE, drugi to klientocentryczność, trzeci to szeroka systemowa innowacyjność, która zmienia strukturę firmy, co przynosi efekty finansowe. W tym roku zaoszczędziliśmy ponad 100 mln zł na instalacji odsiarczania, której nie musimy budować w Łagiszy (pisaliśmy o tym tutaj - przyp. red.).

Tauron za 137 mln euro kupił pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW, co oznacza, że niemal podwoiliście portfel tych instalacji. Transakcja ma jednak i drugie dno.

- Zauważamy w Europie i na świecie rewolucję , której jednym z elementów - wpływających także na naszą branżę - jest zmiana świadomości w zakresie wpływu energetyki na środowisko.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019