Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kropki warte miliardy. Polska firma na czele wyścigu po wielkie pieniądze

Autor: Włodzimierz Kaleta
Dodano: 10-09-2019 06:02

QNA Technology dotarło do samej szpicy technologicznego wyścigu po wielkie pieniądze. Wiedza, fundusze, pracownicy i unikatowość propozycji tworzą znakomite perspektywy. Czy nadzieje się spełnią?


Synteza koloidalnych, półprzewodnikowych kropek kwantowych dla laika brzmi dość zagadkowo, niezbyt zrozumiale i jednocześnie jakoś... banalnie. No bo co może być ciekawego w jakichś tam kropkach, nawet kwantowych?

Tymczasem waga tej technologii nabiera wręcz światowego i przełomowego wymiaru. Do grona liderów w jej rozwoju należy wrocławska spółka QNA Technology.

Mikrouniwersalność

Artur Podhorodecki, który razem z Mateuszem Bańskim był inicjatorem QNA Technology, przyznaje, że zawiła dla niewtajemniczonych nazwa produktów często utrudnia rozmowy z klientami i z inwestorami. Postaramy się jednak obrazowo wyjaśnić, czym te półprzewodnikowe kropki kwantowe są i dlaczego mają tak istotne znaczenie we współczesnym przemyśle zaawansowanych technologii.

Ogólnie? Prace QNA Technology skupiają się na wytwarzaniu nanometrycznych rozmiarów kryształów z materiałów półprzewodnikowych. Po osiągnięciu odpowiednio małego rozmiaru tego rodzaju kryształy - w zależności od wielkości - potrafią emitować i absorbować światło o różnej barwie. Można je postrzegać jako najwyższej jakości barwniki.

Półprzewodniki to materiał powszechnie stosowany w optoelektronice (np. krzem). Są podstawą działania najróżniejszego rodzaju urządzeń, jak diody LED (wyświetlacze), panele fotowoltaiczne czy czujniki.

Typowe lite półprzewodniki mają jednak wiele wad. Są dość drogie, mało elastyczne oraz charakteryzują się ograniczonymi parametrami.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019