Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

#AzjaTech. Odzież z syntetycznego białka

Autor:  Instytut Boyma  |  09-09-2019 18:42
W Japonii ogłoszono wejście na rynek pierwszej odzieży wierzchniej wykonanej z syntetycznego białka. Kurtka jest wykonana z materiału, który powstał w ramach fermentacji drobnoustrojowej.

Japońska firma biotechniczna Spiber Inc oraz producent odzieży Goldwin Inc. ogłosiły start sprzedaży odzieży z innowacyjnych materiałów na grudzień. Liczba sztuk jest na razie limitowana, a każda kurtka będzie kosztować około 150 tys. jenów, czyli w przybliżeniu ponad 5,5 tys. PLN. Wejścia produktów do masowej sprzedaży można spodziewać się nie wcześniej niż w 2021 r.

Japońska firma biotechniczna Spiber Inc oraz producent odzieży Goldwin Inc. ogłosiły start sprzedaży odzieży z innowacyjnych materiałów
Fot. Goldwin

Spiber to firma, która dekadę temu rozpoczęła badania nad stworzeniem syntetycznej nici pajęczej. Teraz zapowiadają, że dzięki fermentacji mikrobowej są w stanie stworzyć genetycznie modyfikowane białko. 

Dzięki rozwojowi badań i zastosowań białek syntetycznych możliwe będzie odejście od korzystania z materiałów pochodzenia zwierzęcego czy petrochemicznego. Taki rodzaj produkcji byłby przyjaźniejszy dla klimatu ze względu na brak konieczności hodowli zwierząt, wymagających wielkich areałów, dużej ilości wody oraz produkujących wiele dwutlenku węgla.

Po zużyciu materiały ze sztucznych białek mogłyby się naturalnie rozłożyć, odmiennie od tych produkowanych z tworzyw sztucznych. Dodatkowo nowe materiały byłyby do zaakceptowania dla osób, które nie chcą obecnie korzystać z produktów pochodzenia zwierzęcego ze względów etycznych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019