Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Inteligentne długopisy i gogle VR w Polskiej Grupie Energetycznej

Autor: PAP/TE
Dodano: 12-09-2019 12:02

PGE Obrót z Rzeszowa, zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii do odbiorców końcowych uruchomiła dwa projekty, w których testuje innowacyjne rozwiązania. Pierwszym są gogle wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Drugim są elektroniczne długopisy, umożliwiające digitalizację danych.

Jak poinformował prezes PGE Obrót Robert Choma, obecnie rozwijanych i testowanych jest kilkanaście tego typu projektów.

"Jednocześnie w swojej działalności nie zapominamy o zrównoważonym rozwoju i klientach, którzy preferują rozwiązania bardziej tradycyjne i bezpośredni kontakt w procesie sprzedaży i obsługi" - zaznaczył.

Jednym z testowanych projektów jest usługa IC Pen, czyli długopisy cyfrowe, które umożliwiają jednoczesne powstawanie dokumentów papierowych i ich elektronicznych odpowiedników. Dokumenty wypełnione takim długopisem są natychmiast dostępne w systemie informatycznym firmy, dzięki czemu w znacznym stopniu ograniczane jest użycie papieru.

Długopisy cyfrowe są testowane w mobilnych strefach informacyjnych PGE Obrót, będą również wykorzystywane w wybranych Biurach Obsługi Klienta.

Natomiast gogle VR mogą testować klienci odwiedzający Biura Obsługi Klienta w Białymstoku, Lublinie, Łodzi oraz w siedzibie głównej firmy w Rzeszowie. Mogą oni sprawdzić, jak prezentują się produkty oferowane w PGE eSklep. Jak podkreślił Choma, gogle VR to nowoczesne rozwiązanie, dotąd niestosowane w branży energetycznej.

Dodatkowo przygotowana została specjalna aplikacja na telefon dostępna w Google Play, funkcjonująca w dwóch wariantach VR i AR (rzeczywistość rozszerzona), w tym drugim przypadku niepotrzebne są gogle.

W trybie AR po zainstalowaniu aplikacji możemy wybrać z listy interesujący nas przedmiot, który wyświetli się dokładnie w miejscu, na który skierujemy obraz z kamery telefon (..). Dzięki temu bez wychodzenia z domu, możemy zobaczyć jak dane urządzenie będzie wyglądać w konkretnej przestrzeni, możemy szczegółowo obejrzeć produkt, zajrzeć do środka, dowolnie obracać, przesuwać itd.

Z kolei po przełączeniu na tryb VR i założeniu gogli użytkownik znajduje się w wirtualnej przestrzeni, w której może szczegółowo obejrzeć interesujące go urządzenie.

PGE Obrót wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE, największej grupy energetycznej i ciepłowniczej w Polsce i jednej z największych firm energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka obsługuje ponad 5 mln klientów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020