Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Nowy pomysł rządu. Ma powstać Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno

Autor: PAP/TE
Dodano: 12-09-2019 14:03

Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno w gminie Chełmża k. Torunia będzie skierowany do dużych inwestorów - powiedział w czwartek w Wąbrzeźnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że 468 hektarów, na których ma on powstać, to jeden z najważniejszych terenów inwestycyjnych w kraju.


"Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno ma być potężnym przedsięwzięciem inwestycyjnym dla dużych inwestorów. Razem z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną chcemy wykorzystać do tego celu 468 hektarów gruntów państwowych będących we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W strefach ekonomicznych - pomorskiej, łódzkiej i w innych są rozproszone grunty o powierzchni kilku czy kilkunastu hektarów. Takich terenów jest dużo, ale wielkich, które pozwoliłyby przyciągnąć dużych inwestorów, jest w Polsce jak na lekarstwo" - mówił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa ocenił, że teren niedaleko Chełmży jest "jednym z najważniejszych terenów inwestycyjnych w Polsce".

"Dla funkcjonowania tej strefy w Dźwierznie w gminie Chełmża konieczne będzie uruchomienie zjazdu autostradowego. Jej rozwój jest szalenie ważny dla powiatu toruńskiego oraz sąsiednich powiatów, bo to w sposób definitywny i trwały rozwiązałoby problem bezrobocia na tym obszarze" - wskazał Ardanowski.

Minister Adamczyk zadeklarował, że kwestia zjazdu z autostrady A1 zostanie rozwiązana w taki sposób, żeby ten teren inwestycyjny mógł być efektywnie wykorzystany.

"To olbrzymi obszar, co do którego jest wiele nadziei, wiele planów. Tam może być skoncentrowana działalność biznesowa o dużym formacie.(...) Sieć drogowa w Polsce musi służyć przede wszystkim polskiej gospodarce. Ta sieć musi być swoistym silnikiem rozwoju gospodarczego, musi wpływać na szczególną atrakcyjność Polski w zakresie lokalizacji dużych przedsięwzięć gospodarczych" - podkreślił szef resortu infrastruktury.

Adamczyk przyznał, że konieczna będzie "korekta" na A1 w postaci połączenia tego terenu z nowym węzłem autostradowym.

"To jest sprawa trudna, która wymaga rozmowy z koncesjonariuszem i aneksu do umowy. Po to jednak jesteśmy, żeby tak ułożyć relacje - również z koncesjonariuszem, żeby ten na tym nie tracił, ale również żeby region i polskie państwo w pełni korzystało z możliwości dobrego skomunikowania terenów inwestycyjnych z siecią drogową" - podkreślił Adamczyk.

Konferencja w Wąbrzeźnie poświęcona CPID, którą zarządzać ma PSSE, ma pozwolić na wypracowanie projektów rozwiązań, które mają przyciągnąć dużych inwestorów.

Ministrowie na konferencji prasowej poinformowali także o decyzji, która zapadła w Ministerstwie Infrastruktury odnośnie przebudowy skrzyżowania dróg gminnej i powiatowej z drogą krajową nr 10 na terenie gminy Lubicz pod Toruniem.

Nowe rozwiązanie ma pozwolić na rozładowanie zatorów ruchu, które tworzą się szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Minister Ardanowski podkreślił, że to niezwykle istotna inwestycja, gdyż są to tereny, na których chętnie osiedlają się mieszkańcy Torunia, ale nadal pracują w tym mieście uczą się i robią zakupy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020