Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Gaz ziemny - obiekt powszechnego pożądania

Autor: Dariusz Malinowski
Dodano: 13-09-2019 06:02 | Aktualizacja: 13-09-2019 06:22

Właściwie nie ma paliwa, które byłoby bardziej na topie. W ciągu kilku lat LNG wspiął się na szczyt surowcowej hierarchii. "XXI wiek będzie erą gazu" - twierdzili pod koniec ubiegłego stulecia znawcy tematu. I stał się. Erą gazu skroplonego.


Inaczej rzecz ma się z LNG (Liquefied Natural Gas), czyli z tym samym gazem ziemnym, ale skroplonym. Tu sprawa dostaw i wyboru dostawcy jest niepomiernie prostsza: jeśli dysponuje się instalacją do odbioru LNG ze specjalistycznych statków, paliwo to można sprowadzać z dowolnego zakątka świata. To buduje konkurencyjny rynek. I zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co akcentowała ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, mówiąc na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym o znaczeniu umów na dostawy amerykańskiego LNG do Polski.

Płynny rynek, płynny świat

Rynek LNG okres pionierski ma już za sobą. Jest silny i dynamicznie się rozwija. Coraz więcej krajów chce z tego tortu uszczknąć kawałek dla siebie. Są wśród nich zarówno producenci, jak i odbiorcy gazu.

Według branżowej organizacji Gas Infrastructure Europe w europejskich krajach zaplanowano na lata 2019-2026 budowę lub rozbudowę aż 34 terminali gazowych! To dane z roku 2018, co tu podkreślamy, ponieważ, jak twierdzą specjaliści, dynamika tego sektora jest tak duża, że właściwie trzeba byłoby je weryfikować co miesiąc.

Jeśli owe, pochodzące sprzed kilku kwartałów, plany zostaną zrealizowane, nastąpi zwiększenie możliwości przyjmowania przez europejskie terminale skroplonego gazu z około 60 do 120--130 mld m sześc. rocznie. Część tych projektów będzie trudno zrealizować, choćby z powodów finansowych, ale i tak planowane tempo wzrostu potencjału gazoportów jest bardzo duże.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019