Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Budowlańcy znów zapowiadają miliardowe pozwy za budowę dróg

Autor: PAP/TE
Dodano: 13-09-2019 08:13

Firmy budowlane przygotowują się do sądowej walki o dodatkowe płatności do nierentownych kontraktów na budowę dróg - pisze piątkowy "Puls Biznesu". Gazeta zauważa, że roszczenia te mogą trafić do międzynarodowych kancelarii prawnych.

Jak mówi gazecie szef Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński, wysokości roszczeń nie można precyzyjnie ocenić, ale można szacować, że problem będzie dotyczył inwestycji publicznych o wartości rzędu 60 mld zł. Jego zdaniem, oznacza to, że wartość samych roszczeń wyniesie co najmniej 4 mld zł.

Zobacz też: Budowlańcy grzmią w liście do Mateusza Morawieckiego. "Zagrożonych jest 10 mld zł i 85 tys. miejsc pracy"

Drogowcy argumentują, że w trakcie realizacji kontraktów wystąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć. Gazeta przypomina, że kumulacja robót drogowych przyczyniła się do wzrostu cen materiałów i robocizny.

"Puls Biznesu" pisze również, że na rynku pojawiły się brytyjskie fundusze, zazwyczaj powiązane z międzynarodowymi kancelariami prawnymi, które proponują wykup roszczeń za część wartości. Dzięki niemu firmy mogłyby poprawić płynność, a o pieniądze w sądzie walczyłby fundusz.

- Obecna koniunktura, w połączeniu z kalendarzem wyborczym, sprzyja formułowaniu przez niektóre firmy oraz organizacje branżowe mocnych postulatów. Rzeczywistość nie jest jednak tak jednostronna, jak mogłoby to wynikać z niektórych wypowiedzi czy listów otwartych - mówił Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, w niedawnej rozmowie z portalem WNP.PL.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019