Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Patriotyczne uroczystości pod patronatem PGNiG. Warszawiacy uczcili pamięć ofiar katyńskich

Autor: PAP/AH
Dodano: 14-09-2019 19:32 | Aktualizacja: 15-09-2019 13:50

Mieszkańcy Warszawy zgromadzili się w sobotę na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Iskra pamięci", poświęconemu pamięci Polaków zamordowanych w lasach katyńskich w 1940 r. Na placu zapłonęło ponad 20 tys. zniczy ułożonych w kształcie polskiego orła wojskowego.


Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął prezydent RP Andrzej Duda. Jego organizatorem było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

"Oficerów w Katyniu mordowano dwukrotnie. Raz fizycznie, a później mordując pamięć o nich przez dziesięciolecia. Jednak pamięć nie dała się zgładzić. Nie pozbawiono nas ducha narodu. Ten duch brał się z pamięci o zbrodni katyńskiej. Na tej pamięci wznosi się współczesna Polska" - powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W ramach wydarzenia "Iskry pamięci" w ciągu dnia można było uczestniczyć m.in w spotkaniach z kombatantami i rodzinami katyńskimi, posłuchać odczytywanych listów żołnierzy wywiezionych do Katynia, a nawet oddać krew dla potrzebujących.

Odbyły się też dwa panele dyskusyjne na temat znaczenia zbrodni katyńskiej dla narodu polskiego i odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. W drugim z nich wziął udział weteran Armii Krajowej, przewodniczący Rady do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński.

Po godz. 20.00 odbył się koncert zespołu Panny Wyklęte, wykonującego piosenki o powojennych losach działaczy i działaczek polskiego podziemia.

Fundacja PGNiG

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w listopadzie 2004 r. przez PGNiG SA - jedynego założyciela i donatora.

Zakres jej działalności obejmuje szeroko rozumiane wspieranie dziedzictwa narodowego i kultury, ale także działania na rzecz nauki i edukacji w zakresie nauk podstawowych, technicznych oraz sportu. Fundacja ma również na celu poznawanie historii ojczystej, budowanie tożsamości narodowej oraz czczenie pamięci polskich bohaterów.

- "Iskra Pamięci" to jedna z inicjatyw działalności fundacji wspierającej działania na rzecz dziedzictwa narodowego - powiedział Piotr Woźniak.

Przykładem praktycznej strony tych działań jest program „Rachunek wdzięczności PGNiG” i wsparcie, jakie otrzymują od 2016 r. powstańcy warszawscy oraz rodziny ofiar w Kopalni Wujek. Dzięki niemu kombatanci mogą ubiegać się o dofinansowanie do rachunków za gaz do 900 zł rocznie.

- W praktyce oznacza to, że wielu z nich nie płaci za gaz wcale - powiedział prezes Woźniak. - Koszty rozkładamy nie tylko na pozostałych klientów, ale również na naszych inwestorów.

Przypomniał, że głównym udziałowcem (72 proc.) jest Skarb Państwa. Z programu „Rachunek wdzięczności PGNiG” korzysta ok. 570 uczestników Powstania Warszawskiego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019