Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Stare chłodnie kominowe elektrowni Taurona zrównane z ziemią. Zobacz jak to wyglądało

Autor: Bartosz Dyląg
Dodano: 17-09-2019 15:44

Na terenie Elektrowni Łagisza, będącej częścią Grupy Tauron zakończyła się rozbiórka chłodni kominowych, które pracowały od lat sześćdziesiątych XX w. Obiekty te były przestarzałe i nie można z nich było dłużej korzystać. Wiosną tego roku, w marcu i maju, dwie chłodnie kominowe Elektrowni Łagisza zostały zamienione w sterty gruzu w wyniku zaplanowanej serii wybuchów. Po kilku miesiącach uprzątniętą stertę poprzetykaną stalą zbrojeniową. Łącznie usunięto 4000 metrów sześciennych zbrojonego betonu.

Wyburzenie chłodni kominowych z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku było skutkiem wyłączenia z eksploatacji pięciu 120 MW bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię, nie spełniały już norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa.

Obiekty, ze względu na swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.

Wycofywane z eksploatacji bloki 120 MW zastąpione zostaną jednym blokiem o mocy 910 MW, który powstaje w Jaworznie. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie – jej sprawność wyniesie 49,5 proc., podczas gdy sprawność bloków 120 MW wynosi około 33 proc.

W porównaniu do bloków klasy 120 MW emisje SO2 i NOx będą niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31 proc.

Elektrownia Łagisza ma swoją siedzibę w Będzinie i jako paliwo wykorzystuje węgiel kamienny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019