Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rekompensaty dla sprzedawców prądu. Perturbacji z ustawą ciąg dalszy

Autor: Ireneusz Chojnacki
Dodano: 20-09-2019 06:02

Sprzedawcy prądu mogą już mniej lub bardziej dokładnie policzyć, jakie rekompensaty będą im przysługiwały za sprzedaż energii w 2019 roku po cenach zamrożonych na poziomie z czerwca 2018 r. Wśród zebranych przez WNP.PL komentarzy pojawiają się głosy, że rekompensaty nie pokryją strat za sprzedaż prądu po administracyjnie obniżonych cenach. Nie brakuje jednak opinii, które nie potępiają w czambuł wdrażanych rozwiązań, siłą rzeczy przyjmowanych przez sprzedawców bez cienia entuzjazmu.


Sprzedawcy energii, z którymi rozmawialiśmy, potwierdzają, że można już mniej lub bardziej dokładnie policzyć, jakie rekompensaty będą przysługiwały spółkom obrotu za sprzedaż energii w 2019 roku po cenach zamrożonych na poziomie z czerwca 2018. W przypadku I półrocza 2019, formalnie rzecz biorąc, chodzi o „kwotę różnicy ceny”, a w przypadku II półrocza 2019 o „rekompensatę finansową”.

Czytaj także: Dofinansowanie kosztów zakupu prądu na zasadzie pomocy de minimis

Najczęściej wskazują, że ekonomicznie najważniejsza jest sprawa rozliczeń za I półrocze 2019 roku. To bowiem okres, w którym ustawa w sprawie cen prądu nałożyła na spółki obowiązek jego sprzedaży na poziomie z czerwca 2018 r., czyli poniżej cen rynkowych, wszystkim grupom odbiorców.

Zobacz również: Ministerstwo Energii szacuje rekompensaty za prąd w 2019 r. na 4,2-4,3 mld zł

- My się policzyliśmy i nie wygląda to dobrze. Rekompensaty nie pokrywają nam w pełni różnicy pomiędzy naszymi kosztami, a cenami sprzedaży energii, które musimy stosować na podstawie tzw. ustawy prądowej. Znam tylko jedną spółkę, która na podstawie dokonanych wyliczeń wychodzi na rekompensatach w okolicach zera. Wiele firm mówi, że aby poprawić swoją sytuację, szykuje się do wystąpień do prezesa URE o indywidualne ustalenie tzw. kosztów jednostkowych. Taką możliwość daje tzw. ustawa prądowa - słyszymy od menedżera jednego ze sprzedawców prądu.

Przytoczona opinia na temat rekompensat dla spółek obrotu za sprzedaż prądu w 2019 roku poniżej cen rynkowych nie jest odosobniona.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019