Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Łukasiewicz rozmawia z Elemental Holdingiem i Enerisem. Na celowniku PKP, KGHM i Azoty

Autor: Rafał Kerger
Dodano: 20-09-2019 10:31 | Aktualizacja: 20-09-2019 10:32

Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL rozmawia z Piotrem Dardzińskim, prezesem powstałej 1 kwietnia 2019 roku Sieci Badawczej Łukasiewicz.

 

Na jakim etapie jest Sieć Łukasiewicz, którą pan kieruje? Czy udało się już nawiązać kontakty między biznesem a instytutami badawczymi wchodzącymi w jej skład?

- Tak. W naturalny sposób część instytutów miała dobre doświadczenia współpracy z biznesem i te relacje również wykorzystujemy. Naszym zadaniem było zachować to, co jest i równocześnie znaleźć nowych partnerów oraz stworzyć większą liczbę połączeń z biznesem w ramach organizacji. W minionych, pierwszych 5 miesiącach udało nam się to zrobić.

Ważne jednak aby przy realizacji działań pamiętać, że nie chodzi o to, by zrobić wielki projekt w kooperacji miedzy firmą a jednym instytutem badawczym. Chodzi o to, by projekt był realizowany przez konsorcjum instytutów gotowych odpowiedzieć na potrzeby biznesu. To może być projekt niekoniecznie finansowany przez biznes ze środków własnych. Może być finansowany z konkursów w NCBiR czy z europejskich grantów.

Jaki to biznes, o którym pan mówi?

Blisko współpracujemy z mikroprzedsiębiorstwami, np. firmami rodzinnymi. Utrzymujemy regularne kontakty ze średnimi i dużymi przedsiębiorstwami, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi. W każdym przypadku sprawdzamy, czego potrzebuje spółka lub grupa spółek. Działając w ten sposób pogłębiamy wiedzę o biznesie, poznajemy oczekiwania klientów i wspólnie dobieramy unikalne dla danego projektu formy współpracy.

Na przykład?

- Jesteśmy poważnie zainteresowani i podjęliśmy już kroki umożliwiające współpracę z Elemental Holding w projektach dotyczących cyklu życia baterii. W bardzo podobnym obszarze zacieśniamy również kooperację z firmą Eneris. Mówimy tu o zagadnieniach związanych np. z produkcją czy recyklingiem baterii w ramach specjalnego mechanizmu finansowania IPCEI, tj "Important Projects of Common European Interest" koordynowanego w Polsce przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jeśli chodzi o inne branże, to dosyć prężnie działamy z Silesian Polymers. To mikroprzedsiębiorstwo rodzinne, które pracuje nad biodegradowalnymi polimerami. W projektach zgłaszanych przez instytuty Łukasiewicza, w roli konsorcjantów znajdą się również duże korporacje jak np.: Grupa Azoty, KGHM czy PKP.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019