Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

#AzjaTech. Tadżykistan: uruchomiono drugą część megaelektrowni

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 20-09-2019 12:36

9 września, w rocznicę uzyskania przez Tadżykistan niepodległości, w obecności około 140 dziennikarzy z kraju i zagranicy prezydent Emomali Rahmon uruchomił drugą część elektrowni wodnej w Rogun. Pierwszy etap zakończono w listopadzie zeszłego roku. Zapora wodna o wysokości 335 m, zbudowana przez włoską Salini Impregilo, stanie się najwyższą zaporą skalną na świecie.


Zespół obiektów elektrowni będzie spełniać wiele celów, służąc nie tylko wytwarzaniu energii elektrycznej, ale regulując również poziom wody i przyczyniając się do zmniejszania ryzyka powodzi i łagodzenia skutków suszy. Dotychczas w budowie tego obiektu uczestniczyło ponad 25 tys. pracowników. Szacuje się, że jego całkowite uruchomienie stanie się impulsem do otwarcia dziesiątek dużych i małych przedsiębiorstw przemysłowych oraz utworzenia tysięcy nowych miejsc pracy.

Elektrownia na rzece Waksz, położona ok. 110 km. od stolicy kraju Duszanbe, składa się z 6 jednostek, z których każda ma mieć moc ok. 600 MW. Jej budowę rozpoczęto jeszcze w 1976 r., ale upadek ZSRR oraz wojna domowa przyczyniły się do przerwania tej inwestycji.  

Z uwagi na ukształtowanie terenu i zasoby wodne Tadżykistan jest atrakcyjnym miejscem dla rozwoju hydroenergetyki. Kraj, którego populacja to ponad 8,6 mln osób, jest górzysty, z najwyższym szczytem  - Qullai Ismoili Somoni (zwanym dawniej Pikiem Komunizma), będącym najwyższą górą w byłym ZSRR liczącą 7 495 m n.p.m.

W sektorze energetycznym Tadżykistanu jest obecnie realizowanych 12 państwowych projektów inwestycyjnych. Zainteresowanie inwestycjami w tę dziedzinę gospodarki wyrażają również niektóre z krajów UE w tym m.in. Włochy oraz Niemcy. To właśnie włoska firma Salini Impregilo wygrała kilka lat temu kontrakt na budowę ww. elektrowni w Rogun, który opiewa na kwotę 3,9 mld USD, co czyni go największą pojedynczą inwestycją w Tadżykistanie od czasu uzyskania niepodległości w 1991 r. 

Jednym z nowych programów UE dla Azji Środkowej jaki został ogłoszony na początku lipca br. jest program zrównoważona energia. Jak wówczas informowano, UE ma zainwestować 20 mln euro w nową elektrownię wodną w Tadżykistanie, przy dodatkowym wsparciu ze strony Niemiec. Elektrownia ma dać Tadżykistanowi nowe możliwości zaspokojenia rosnącego popytu i eksportu nadwyżki energii elektrycznej do krajów sąsiednich, w tym do północnego Afganistanu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019