Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

#AzjaTech. Sztuczna inteligencja rozpoznaje osobniki wśród zwierząt

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 20-09-2019 18:44

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto i Oksfordu stworzyli program, który z bardzo wysokim poziomem dokładności rozpoznaje, a następnie śledzi różne osobniki na nagranych filmach na podstawie cech charakterystycznych ich pysków. Dzięki temu programowi będzie możliwe prowadzenie długich i pogłębionych badań na temat zachowania szympansów.

Jak podkreśla Tetsuro Matsuzawa, profesor prymatologii na Uniwersytecie w Kioto, wynalazek ten wprowadzi nową jakość badań terenowych. Naukowcy z japońskiego uniwersytetu prowadzą badania nad szympansami już od 1976 roku i w ramach nich nagrali wiele godzin materiału. Na taśmach widać, jak na przykład dorosłe osobniki używają kamieni jako narzędzi, a młode uczą się od nich ich obsługi, co podważyło tezę o wyjątkowości używania narzędzi i międzypokoleniowego uczenia się wśród ludzi.

Dużym problemem był jednak brak możliwości analizy długotrwałych badań na szeroką skalę. Jednak jak pokazują testy opisane w Science Advances, sztuczna inteligencja rozpoznaje jednostki z ponad dziewięćdziesięcioprocentową dokładnością. Dla porównania, podczas analizy materiału przez człowieka dokładność taka oscyluje między 20 do 42%. Wśród potencjalnych zastosowań dla tej technologii znajduje się na przykład namierzanie i śledzenie przedstawicieli zagrożonych gatunków. Dodatkowo rozwój algorytmu pozwoli naukowcom na stworzenie dużej bazy danych i wymianę informacji początkowo na temat naczelnych, a następnie kolejnych gatunków. Długofalowo zastosowanie tej technologii miałoby również obniżyć koszty prowadzenia badań terenowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019