Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Mitsubishi z milionowymi stratami przez nieuczciwego maklera

Autor: PAP/KM
Dodano: 20-09-2019 17:25

Oddział japońskiej firmy handlowej Mitsubishi Corp. w Singapurze przez nieuczciwego maklera handlującego ropą stracił 320 mln dolarów na nieautoryzowanych transakcjach deklarowanych jako legalne zabezpieczenia dla klientów - podała w piątek agencja Bloomberga.

Nie ujawniono personaliów obciążanego odpowiedzialnością za straty finansowe konglomeratu maklera, który pracował dla należącej do Mitsubishi firmy importowo-eksportowej Petro-Diamond Singapore. Japońskie przedsiębiorstwo handlowe przekazało jedynie, że chodzi o osobę chińskiej narodowości zatrudnioną w listopadzie 2018 r., która od stycznia miała "wielokrotnie" dokonywać nieautoryzowanych transakcji.

Według Mitsubishi pracownik firmy manipulował danymi w systemie zarządzania ryzykiem Petro-Diamond, aby transakcje wyglądały na powiązane z realnymi operacjami między spółką i klientami.

Koncern zaznaczył, że ponosił "duże straty" z handlu instrumentami pochodnymi od lipca, gdy cena ropy spadła. Spółka rozpoczęła dochodzenie w sprawie transakcji w połowie sierpnia, kiedy pracownik był nieobecny w pracy. Makler został zwolniony 18 września, a następnego dnia zgłoszony na policję.

Japoński konglomerat wciąż ocenia, czy nieautoryzowane transakcje odbiją się na jego tegorocznych dochodach. Jak wskazała agencja Bloomberga, kwota 320 mln USD nie przekracza 10 proc. prognozowanych zysków największego przedsiębiorstwa typu sogo shosha. Jeszcze w sierpniu firma zapowiadała spodziewany zysk roczny na poziomie 600 mld jenów (5,6 mld USD).

Agencja przypomniała, że przychody samego oddziału Petro-Diamond Singapore za rok fiskalny zakończony w marcu 2018 r. sięgnęły 6,7 mld dolarów, a zysk operacyjny (EBIT) - 18 mln dolarów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019