Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Google inwestuje w europejskie centra danych

Autor: PAP/KM
Dodano: 20-09-2019 17:59

Google zainwestuje 3 mld euro w rozbudowę centrów danych w Europie - podała w piątek agencja Bloomberga. Tym samym nakłady spółki z Mountain View na infrastrukturę serwerową na Starym Kontynencie przekroczą 15 mld euro. Firma inwestuje również w alternatywne źródła energii.

600 mln euro ma zostać przeznaczonych na rozbudowę centrum przetwarzania danych w Haminie w Finlandii. Firma kupiła je w 2009 roku i przekształciła w wysokowydajnościowy, nowoczesny obiekt, w którym pracuje 4,3 tys. osób.

Część środków zostanie wykorzystanych w projektach związanych z energią wiatrową. Inne inwestycje koncernu w alternatywne źródła energii w Belgii, Danii i Szwecji mają sięgać miliarda euro.

Szef koncernu z Mountain View Sundar Pichai podkreślił, że "kraje nordyckie są doskonałym przykładem tego, jak internet może stymulować wzrost gospodarczy". Według niego centrum w Haminie jest "znaczącym czynnikiem wzrostu i rozwoju możliwości, który również służy jako model wydajności energetycznej dla wszystkich centrów danych" Google'a.

Obiekt w Haminie znajduje się w pobliżu granicy z Rosją i wykorzystuje do chłodzenia wodę z Zatoki Fińskiej.

Pozostałe centra przetwarzania danych Google'a zlokalizowane są w Holandii, Irlandii i Belgii. W ubiegłym roku koncern zapowiedział budowę całkowicie neutralnej klimatycznie placówki w Danii. Inwestycja ma kosztować 700 mln dolarów, a do zarządzania energią będzie wykorzystywała sztuczną inteligencję.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019