Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Koalicja Obywatelska zapowiada odejście od węgla w Polsce. Padły daty

Autor: PAP/TE
Dodano: 23-09-2019 14:23

Wrocławscy kandydaci Koalicji Obywatelskiej we wyborach do parlamentu zapowiedzieli stopniowe odchodzenie od węgla w energetyce. "Do 2035 r. chcemy wyeliminować węgiel w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 odejść od węgla w energetyce przemysłowej" - powiedziała Małgorzata Tracz (Zieloni).

Kandydująca z drugiego miejsca wrocławskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz podkreśliła w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że zagadnieniom ekologii został poświęcony osobny rozdział w programie wyborczym KO.

"Jasno mówimy, że będziemy prowadzić działania na rzecz ochrony klimatu oraz odchodzenia od węgla. Do 2030 r. chcemy wyeliminować palenie węglem w paleniskach lokalnych, do 2035 r. w całym ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. odejść od węgla także w energetyce przemysłowej" - mówiła Tracz.

Dodała, że KO chce wesprzeć rozwój energii ze źródeł odnawialnych - z wiatru oraz ze słońca. Tracz mówiła też o programie "3 razy 10 gigawatów", w którym 10 gigawatów ma być produkowanych z energii słonecznej, kolejne 10 z farm wiatrowych na morzu oraz 10 z farm wiatrowych zlokalizowanych na lądzie.

"By to osiągnąć musimy jasno zmienić prawo; m.in. ustawę antywiatrakową, która zablokowała rozwój energetyki wiatrowej w Polsce" - mówiła kandydatka do Sejmu.

Tracz podkreśliła, że energia ze źródeł odnawialnych to przyszłość.

"Mamy przy tym cały program dotyczący czystego powietrza, który zakłada nie tylko wyeliminowanie źródeł ciepła zasilanych węglem, ale też audyty energetyczne oraz termomodernizację budynków" - mówiła.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019