Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Czesi kupią kopalnię od Taurona?

Autor: Przegląd prasy "Dziennik Gazeta Prawna"
Dodano: 24-09-2019 08:47

Należąca do koncernu EPH kopalnia Silesia z Czechowic-Dziedzic jest zainteresowana zakupem borykającego się z problemami zakładu Tauronu Wydobycie - kopalni Janina w Libiążu.

Tak wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Jak czytamy we wtorkowym wydaniu "DGP", przed wyborami nie dojdzie do prezentacji wyników audytu ws. trzech kopalń należących do energetycznej grupy (Sobieski, Brzeszcze i Janina).

- Spółka ma dziś największe kłopoty w polskim górnictwie. Z informacji "DGP" wynika, że w tym roku wydobędzie o 1,2 mln ton mniej niż w ubiegłym roku (wtedy było to ok. 5 mln ton). Od kilku lat działalność operacyjna przynosi straty - czytamy w dzienniku. W 2018 r. strata operacyjna wyniosła 1,05 mld zł.

- Mimo trudnej sytuacji załoga kopalń dostałą ostatnio po 1000 zł jednorazowej nagrody. W ubiegłym roku było to średnio 1850 zł, a rok wcześniej ok. 1750 zł. Wszystko to przy jednoczesnym dokapitalizowaniu wydobycia przez spółkę-matkę niemal miliardem złotych w latach 2016-2018 - wskazał "DGP".

PG Silesia nie skomentowała informacji "DGP". Wcześniej wśród potencjalnych nabywców Janiny wymieniano Węglokoks, któremu kończy się węgiel w Piekarach Śląskich, a także Towarzystwo Finansowe Silesia, należące do Skarbu Państwa.

Z ustaleń WNP.PL wynikało, że wśród potencjalnych kupców może znajdować się także PGE Polska Grupa Energetyczna.

Więcej we wtorkowym wydaniu "DGP".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019