Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wyrok TSUE nie zaszkodził złotemu. WIG-Banki stracił 1,13 proc.

Autor: PAP/JS
Dodano: 03-10-2019 18:58

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów nie zaszkodził złotemu, który w czwartek (3 października) umacniał się wobec głównych walut. Akcje niektórych banków mocno traciły, inne zyskiwały - wynika z komentarzy analityków. Ostatecznie indeks WIG-Banki spadł o 1,13 proc.

Jak zauważył w komentarzu główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski, orzeczenie TSUE ws. frankowiczów nie zaszkodziło złotemu, który zyskiwał jeszcze w środę.

"Pytanie ile w tym nie było przepływów związanych z zabezpieczeniem ryzyka anulowania kredytów frankowych i tym samym ruchu na EURPLN i EURCHF" - zastanawia się analityk. Według niego w czwartek po południu złotego wsparł też słabszy dolar.

Około godz. 18.20 za euro płacono 4,33 zł, za franka 3,95 zł, za dolara 3,94 zł, a funta wyceniano na 4,88 zł.

Reakcję na wyrok TSUE widać było na warszawskiej giełdzie. Analityk papierów wartościowych z DM BOŚ Konrad Ryczko zauważył, że o ile WIG20 zakończył sesję "kosmetycznym" wzrostem o 0,05 proc., to WIG-Banki - indeks sektorowy, w którego skład wchodzą spółki z WIG zakwalifikowane do sektora bankowego - stracił 1,13 proc. Jednocześnie obroty na szerokim rynku wyniosły 924 mln z czego na WIG-Banki przypadało nieco ponad 500 mln zł.

Zobacz też: Prawnicy po wyroku TSUE: czeka nas frankowe tsunami

Chwilę po godzinie 9.30, kiedy TSUE miał ogłosić orzeczenie na rynku wyraźnie wzrosła zmienność za sprawą podbicia kursów banków. Według niego reakcja rynku na sam wyrok była niejednoznaczna i takie też są opinie analityków i ekonomistów.

"Przejściowo akcje Millenium rosły o ponad 10 proc., aby chwilę potem zanurkować na minus 9 proc. względem kursu odniesienia" - zwrócił uwagę Ryczko. Millenium stracił ostatecznie 7,8 proc., podczas gdy większość walorów związanych z grupą Getin rosła o ponad 20 proc.

"O 6,6 proc. rosły również akcje kancelarii Votum zajmującą się kwestiami sporów sądowych związanych z kredytami we frankach. Walory mBanku rosły o 2,05 proc. w czym niewątpliwie pomaga się toczący proces sprzedaży banku (Bloomberg podał iż Commerzbank wybrał GoldmanSachs jako doradcę przy transakcji)" - wskazał analityk. Mocniejsze spadki banków obserwowaliśmy również na akcjach Santadera (SANPL -4,77 proc., SAN - 6,91 proc.) BNP (minus 5,92 proc.) czy Aliora (minus 1,59 proc.).

"Dzisiejsza decyzja TSUE na pewno ściąga niepewność ze złotego oraz częściowo z krajowego sektora bankowego. Część pozycji krótkich budowane pod ten scenariusz została już najpewniej zamknięta. Rozbieżne opinie i stanowiska wskazują jednak, iż na oszacowanie skutków orzeczenia dla sektora przyjdzie nam jeszcze poczekać" - podsumował analityk.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019