Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Czeka nas ogromny wzrost zużycia gazu. Czy jesteśmy gotowi?

Autor: Grzegorz Dyjak
Dodano: 08-10-2019 13:00

Duże zapotrzebowanie na gaz w Polsce generuje rynek mocy oraz - coraz większe - rynek ciepłowniczy. Elementem, który przyczynia się do tego wzrostu jest także program "Czyste powietrze". W najbliższym dziesięcioleciu konsumpcja gazu w kraju wzrośnie o połowę, dlatego działamy z wyprzedzeniem - podkreśla w rozmowie z WNP.PL Artur Zawartko, wiceprezes spółki Gaz-System, krajowego operatora gazociągów przesyłowych. Polski rynek gazu to około 20 miliardów metrów sześciennych rocznie.


Jaka jest kondycja rynku gazu w Polsce i jakie są jego perspektywy?

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko: - Rynek gazu wygląda bardzo obiecująco. Zużycie oraz przesył tego paliwa cały czas rośnie. Duże zapotrzebowanie generuje rynek mocy oraz coraz większe rynek ciepłowniczy. Wiąże się to z koniecznością przestawienia ciepłowni miejskich i regionalnych na paliwo gazowe. Trzeci element, który przyczynia się do tego wzrostu, to program „Czyste powietrze”. To są trwałe trendy na rynku. Przewidujemy, że w najbliższym dziesięcioleciu konsumpcja gazu w kraju wzrośnie o połowę.
W związku z tym przed naszą spółką stoją duże wyzwania, ponieważ musimy zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Dlatego realizujemy koncepcję tzw. Bramy Północnej. To przede wszystkim Baltic Pipe i rozbudowa terminalu, które w 2022 r. mają uniezależnić Polskę od dostaw gazu ze Wschodu i umożliwić wprowadzanie tego paliwa na rynek w konkurencyjnej cenie. Naszym zadaniem jest także budowa infrastruktury i połączeń systemowych z krajami ościennymi – Słowacją, Litwą oraz Ukrainą.

Ponadto, widząc i prognozując rosnący popyt na gaz, już teraz robimy pogłębione analizy dotyczące pływającego terminalu LNG i wprowadzenia gazu z tej jednostki do krajowego systemu przesyłowego. Działamy z wyprzedzeniem, gdyż nasza infrastruktura powinna mieć charakter nadwyżkowy. W związku z tym widzimy potrzebę rozbudowy infrastruktury o terminal pływający, który będzie istotnym uzupełnieniem całego systemu.

Polecamy także: Gazu mamy coraz więcej. Czas zadbać o rynek

W jakiej to będzie formule, ile będzie kosztować i kiedy zostanie zrealizowane?

- To pokaże szczegółowa analiza, która zdiagnozuje potrzeby i możliwości  rynku - wtedy podjęta zostanie decyzja inwestycyjna. Obecnie jest zbyt wcześnie, aby mówić o kosztach, bowiem wszystko zależy od  wybranej formuły, m.in. tego, czy będzie to budowa, kupno, wynajem czy też leasing pływającego terminalu LNG. Światowy rynek LNG bardzo dynamicznie rozwija się i w związku z tym musimy zaproponować projekt, który obroni się ekonomicznie i odpowie na nasze potrzeby.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019