Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Poczta Polska, Grupa Enea i KZŁ sprzymierzają się w rozwoju elektromobilności

Autor: PAP/AH
Dodano: 07-10-2019 18:35

Poczta Polska, Grupa Enea oraz Kolejowe Zakłady Łączności podpisały list intencyjny ws. rozwijania elektromobilności, w którym zobowiązały się m.in. do wymiany doświadczeń w zakresie eksploatacji ładowarek i pojazdów elektrycznych.

Zaznaczono, że Poczta Polska współpracuje z firmami i instytucjami, które działają na rzecz elektromobilności. "Chcemy dzielić się doświadczeniami i wspólnie wypracowywać rozwiązania, które pomogą we wdrażaniu i eksploatacji w naszej flocie aut nisko- i zeroemisyjnych" - wskazał cytowany w poniedziałkowym komunikacie wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Paweł Przychodzeń.

Dodał, że razem z partnerami jego firma chce koncentrować się na rozwoju infrastruktury wspomagającej elektromobilność - m.in. poprzez montaż ładowarek przy placówkach pocztowych.

Jak podano, do pocztowej floty mają w przyszłym miesiącu dołączyć pierwsze "elektryki" obsługujące transport przesyłek. "Będą mieć ładowność do 800 kg i dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 t" - napisano.

Zwrócono uwagę, że wykorzystanie na dużą skalę pojazdów elektrycznych wymaga powstania odpowiedniego ekosystemu, którego częścią są sieci energetyczne oraz podłączone do nich stacje ładowania samochodów elektrycznych. "Grupa Enea wpisuje się w aktualne trendy rozwojowe obszaru elektromobilności i aktywnie uczestniczy w budowie ekosystemu dla e-aut" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Według prezesa zarządu KZŁ Bydgoszcz Krzysztofa Magierowskiego porozumienie na rzecz rozwijania elekromobilności to "kolejny istotny krok w kierunku rozwoju elektromobilności w Polsce". KZŁ, jak wyjaśniono, jest producentem polskiej ładowarki dla samochodów elektrycznych "ecoMoto".

"Przygotowane na potrzeby Poczty Polskiej stacje ładowania ecoMOTO, spełniają wszelkie wymogi ustawy o elektromobilności. Każda stacja ecoMOTO posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW oraz system zabezpieczeń" - czytamy.

W komunikacie wskazano, że coraz więcej państw decyduje się na korzystanie z elektrycznej floty w spółkach pocztowych i kurierskich. "Tym samym rynek pocztowy staje się jednym z kół zamachowych przemysłu samochodowego w dziedzinie aut elektrycznych" - zaznaczono. Dodano, że samochody takie wykorzystuje m.in. Royal Mail w Wielkiej Brytanii, Deutsche Post DHL w Niemczech oraz Grupa La Poste we Francji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019