Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Chińczycy dają drugą szansę energetyce węglowej

Autor: Piotr Stefaniak
Dodano: 08-10-2019 12:53

Krajowa administracja energetyczna Chin ogłosiła, że zespół naukowców z Państwowego Centrum Inżynierii Ochrony Środowiska Uniwersytetu Zhejiang opracował najlepszy na świecie system „czystego” wytwarzania w skali przemysłowej energii z węgla, który emituje tyle pyłów, co przy spalaniu gazu ziemnego. Rozwiązanie to już zdobyło nagrodę krajową w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań naukowo-technicznych. Informacje o nim są jednak dość ogólne i nie potwierdzone przez ekspertów międzynarodowych.

Węgiel ma obecnie ponad 90 proc. udział w zużyciu przez energetykę chińską paliw kopalnych, przypomina kierujący zespołem, prof. Gao Xiang.

„Chiny nie mogą jednak z dnia na dzień wyrzucić węgla z koszyka energetycznego, ponieważ dostawy gazu ziemnego są trudne do uzyskania, a rozwój energii opartej o OZE wymaga czasu. Ale obywatele wymagają czystszego powietrza, natomiast węgiel spalany w elektrowniach jest postrzegany jako główny winowajca emisji małych cząstek PM 2,5, które mogą uszkodzić płuca” – powiedział Gao dla portalu China.Daily.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019