Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Samsung: Zyski za trzeci kwartał 2019 r. niższe o ponad połowę

Autor: PAP/rs
Dodano: 08-10-2019 13:33

Południowokoreański producent elektroniki Samsung Electronics zapowiedział we wtorek, że zysk operacyjny za trzeci kwartał 2019 r. spadnie o ponad połowę wobec analogicznego okresu w 2018 r. Powodem słabszych wyników ma być niski popyt na czipy komputerowe.

Zgodnie z przewidywaniami Samsunga zysk operacyjny za okres lipiec-wrzesień wyniesie 6,4 mld dolarów (7,7 bilionów wonów), co oznaczałoby 56,2-proc. spadek rok do roku. Dochody producenta elektroniki w trzecim kwartale 2019 r. prawdopodobnie wzrosły o 5,3 proc. do 53 mld dolarów.

Jak podała agencja Associated Press (AP), największy koncern w Korei Południowej oraz jeden z największych światowych producentów półprzewodników i smartfonów od ubiegłego roku zmaga się ze spowolnieniem w kluczowym obszarze działalności.

Przyczyną problemów okazał się spadek cen czipów pamięci typu DRAM i NAND w 2018 r., a dodatkowo sytuację pogorszyły sankcje nałożone przez USA na chiński koncern Huawei Technologies, głównego odbiorcę czipów Samsunga - zauważyło AP. Według agencji Bloomberga koncernowi nie pomogły również japońskie ograniczenia eksportu materiałów niezbędnych do produkcji czipów i wyświetlaczy.

W ostatnich tygodniach analitycy podnieśli szacunkowe zyski operacyjne Samsunga ze względu na 30-proc. kwartalny wzrost dostaw DRAM, mimo 20-proc. spadku cen tego rodzaju czipów - podał Bloomberg.

Obawy dotyczące wpływu na produkcję układów i wyświetlaczy zmniejszyły się, ponieważ Japonia zatwierdziła dostawy kluczowych materiałów do Samsunga. W przypadku ciekłego fluorowodoru, który nie został jak dotąd zatwierdzony do wysyłki do Korei Południowej, wiele raportów i analityków wskazuje możliwość dostarczenia zamienników przez lokalnego dostawcę.

Według analityków sprzedaż Samsunga powinna była wzrosnąć w trzecim kwartale dzięki wprowadzeniu na rynek smartfonu Galaxy Note 10 oraz usprawnień w dostawach wyświetlaczy na wynikających z poszerzenia oferty Apple'a o nowe urządzenia - zauważyło AP.

Samsung nie przedstawił szczegółowych wyników dla poszczególnych oddziałów firmy. Ostateczny raport finansowy koncern ma przedstawić do końca października.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019