Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Boeing łączy siły z miliarderem Richardem Bransonem w kosmicznym wyścigu

Autor: PAP/AH
Dodano: 08-10-2019 19:41

Amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny Boeing za 20 mln dolarów kupił mniejszościowy pakiet akcji w start-upie Virgin Galactic, który w 2020 r. chce zaoferować swoim klientom pierwsze komercyjne loty w kosmos - podała we wtorek agencja Bloomberga.

W ramach współpracy Boeing oraz należący do grupy Virgin start-up chcą kształtować przyszłość ludzkich podróży w kosmos - poinformowały firmy w oficjalnym oświadczeniu. Boeing dokona inwestycji za pośrednictwem swojego funduszu HorizonX Ventures - podała agencja. Amerykański koncern zamierza w następnym roku przetransportować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pierwszych klientów, astronautów, w ramach komercyjnego programu NASA. Według założyciela Virgin Group Richarda Bransona współpraca z Boeingiem jest "kolejnym naturalnym krokiem" w programie lotów kosmicznych.

Virgin Galactic stawia sobie także długoterminowe cele w kwestii światowego transportu lotniczego dużych prędkości. Stworzenie tego rodzaju transportu może jednak zająć jeszcze wiele lat - wskazał Bloomberg. Transakcja ma pozwolić firmom badać rynek podróży lotniczych z prędkością naddźwiękową powyżej atmosfery ziemskiej, pozwalających na przelot dookoła Ziemi w niespełna dwie godziny. Jak przypomniała agencja, podobne plany uruchomienia hipersonicznego transportu powietrznego ogłosił należący do Elona Muska Space Exploration Technologies.

Inwestycja Boeinga jest "katalizatorem szerszej i głębszej współpracy" - powiedział dyrektor generalny Virgin Galactic George Whitesides. Według Whitesidesa przyszłość podróży lotniczych z dużymi prędkościami wciąż wiąże się z licznymi wyzwaniami w obszarze inżynierii, technologii i finansów, ale współpraca z Boeingiem pozwoli "zgłębić niektóre z pytań, które należy zadać".

Transakcja uzależniona jest od wejścia na giełdę Virgin Galactic do końca roku w ramach połączenia firmy z holdingiem inwestycyjnym Social Capital Hedosophia. W nowej spółce start-up należący do grupy Bransona będzie posiadać 49 proc. Ogłoszona w lipcu oferta publiczna Virgin Galactic ma na celu pozyskanie dla firmy około 800 mln dolarów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019