Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Twórcy gry Fortnite pozwani za "zaprojektowanie jej tak, aby uzależniała"

Autor: PAP/rs
Dodano: 09-10-2019 07:40

Studio Epic Games, które stworzyło grę Fortnite, zostało pozwane do sądu przez graczy z Kanady. Twierdzą oni, że grę celowo zaprojektowano w taki sposób, aby uzależniała. Według nich rozgrywkę porównać można do zażywania kokainy - podał serwis Cnet.


Mecenas Jean-Philippe Caron oskarżył Epic Games o zaniedbanie w kwestii "ostrzeżenia na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z użyciem ich produktu".

Twórcy bijącej rekordy popularności gry nie ustosunkowali się do informacji na temat pozwu.

Zwyczaj pisania o grach jako o "uzależniających" sięga lat 80., przy czym określenie to traktowano w recenzjach i materiałach reklamowych jako pozytywne (podobnie jak "wciągającą lekturę"). W ostatnich latach narasta jednak krytyka wobec producentów oprogramowania rozrywkowego ze względu na stosowanie tzw. podstępnych wzorców projektowych, szczególnie w grach mobilnych i sieciowych. Zastrzeżenia dotyczą m.in. systemów nagród opartych na losowaniu, w tym tzw. skrzynek z łupami (loot boxes), które bywają porównywane do hazardu. W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uwzględniła uzależnienie od gier wideo w 11. wersji "Międzynarodowej statystycznej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych" (ICD-11).

W oddzielnej sprawie, która w tym tygodniu zakończyła się ugodą, to studio Epic Games skierowało pozew przeciwko graczowi, 14-letniemu chłopcu znanemu w internecie pod pseudonimem CBV - podał serwis internetowy brytyjskiego nadawcy BBC. Nastolatek został oskarżony przez twórców Fortnite'a o naruszanie praw własności intelektualnej oraz inne nadużycia, których miał dopuścić się prowadząc kanał na platformie YouTube, gdzie pokazywał swoje tricki w grze i pozwalał innym graczom zakupić szczegółowe instrukcje na ich temat w formie wykonywalnego kodu.

Jak argumentowało Epic Games, właśnie taka forma oferowanych przez chłopca dóbr naruszała prawa własności intelektualnej firmy poprzez zmodyfikowanie chronionej prawem struktury gry oraz dystrybuowanie jej nowej, nielegalnej wersji.

BBC pisze, że to niejedyny tego rodzaju pozew ze strony studia Epic Games - w marcu ugodę zawarto w bardzo podobnej sprawie przeciwko Brandonowi Lucasowi, znanemu w internecie jako Golden Modz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019