Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Ukraina nie wyklucza w przyszłym roku dostaw rosyjskiego gazu

Autor: PAP/dm
Dodano: 09-10-2019 17:12

Szef państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Andrij Kobolew nie wykluczył, że 1 stycznia 2020 roku rosyjski Gazprom wznowi dostawy gazu do jego kraju. Ukraina przestała kupować gaz z Rosji prawie cztery lata temu i od tego czasu zaopatruje się w ten surowiec na Zachodzie.

- Nie ma żadnych przeszkód, by Gazprom rozpoczął dostawy gazu dla ukraińskich konsumentów w każdej chwili. Jak tylko podpiszemy umowy o połączeniu sieci przesyłowych i wdrożymy europejskie normy funkcjonowania rynku gazu, Gazprom może przyjść na ten (ukraiński) rynek i dostarczać takie ilości, jakich tylko chcą odbiorcy - oświadczył Kobolew.

- Powiem więcej: oni (tj. Gazprom) mogą robić to bardzo efektywnie, jeśli ich polityka cenowa będzie tańsza niż u dostawców europejskich - podkreślił prezes Naftohazu, występując w środę na V Forum Gazowym w Kijowie.

Czytaj też: Więcej LNG w województwie śląskim

Kobolew ocenił, że Gazprom nie realizuje obowiązujących umów z Naftohazem z przyczyn politycznych, co może się zmienić po podpisaniu nowych kontraktów.

"Nie zdziwię się, jeśli 1 stycznia zobaczymy Gazprom Export w roli dostawcy gazu dla dużych ukraińskich konsumentów, przedsiębiorstw w różnych gałęziach (gospodarki)" - powiedział.

Kobolew oświadczył także, że strona ukraińska nie widzi sensu w przedłużaniu obowiązującego dziś kontraktu na tranzyt gazu z Rosji przez ukraińskie sieci przesyłowe.

"Trudno mi wyobrazić sobie, dlaczego nowa firma (powołany niedawno Operator Gazowych Systemów Transportowych Ukrainy), dlaczego strona ukraińska miałaby być zainteresowana przedłużeniem starego kontraktu. Jeśli strona rosyjska mówi, że chce jakichś krótkich warunków, innych objętości, to logiczne, że i my zajmujemy stanowisko, że powinien być nowy kontrakt, zgodny z europejskim prawem i z nowym operatorem - podkreślił szef Naftohazu.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019