Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Powstanie rosyjska platforma e-płatności

Autor: PAP/dm
Dodano: 09-10-2019 18:42

Firma Mail.Ru, Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) i dwóch innych partnerów porozumiało się ws. założenia spółki joint venture z zajmującym się płatnościami mobilnymi Alipay (Alibaba Group). Podmiot ma zapewniać system płatności w Rosji - podała w środę agencja Reutera.

RDIF potwierdziło niezależnie, że wraz z grupą Megafon i Mail.Ru założyło kolejną spółkę joint venture - AliExpress Russia - w tym przypadku bezpośrednio z grupą Alibaba.

Firma joint venture AliExpress Russia ma być kontrolowana przez rosyjskie podmioty i wykorzystywać wschodzący rynek rosyjskiego handlu elektronicznego, którego wartość przekracza obecnie ponad 14 mld dolarów. Rosjanie będą mogli używać platformy AliExpress do kupowania produktów w sieci, ale firma ma też umożliwi małym i średnim firmom rosyjskim dotarcie z produktami na rynki azjatyckie.

Po uzgodnieniu umowy dot. AliExpress Russia firmy mają założyć spółkę joint venture z Alipay. W ramach wstępnego porozumienia udziałowcami nowego podmiotu będą RDIF, Megafon i holding USM (posiadający akcje RDIF i Megafonu). Nowy podmiot ma się skupić na zapewnianiu usług płatności cyfrowych rosyjskim użytkownikom.

Czytaj też: Chińska krytyka Apple za jedną specyficzną aplikację

W skład joint venture z Alipay mają też wchodzić dotychczasowe systemy Money.Mail.ru oraz VK Pay (serwis społecznościowy VKontakte, należący do Mail.ru). Mail.Ru z 40-proc. udziałem ma być największym akcjonariuszem wspólnego projektu.

Alipay posiada obecnie ok. pół miliarda użytkowników i poza Azją funkcjonuje także w Europie, gdzie chętnie używany jest przez chińskich turystów - przypomniał Reuter.

Agencja wskazał, że RDIF gra obecnie ważną rolę w rozwoju stosunków biznesowych Rosji z krajami takimi jak Arabia Saudyjska, Japonia czy Chiny. Władze w Moskwie zaczęły zaś bardziej dbać o pozaeuropejskie kontakty od 2014 r., kiedy kraje Zachodu nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze w związku z rolą, jaką państwo to odegrało na Ukrainie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019